путін заявив, що експорт зерна з України потрібно «обмежити». У Києві відповіли
Глава російської федерації володимир путін 7 вересня заявив, що напрямки експорту української агропродукції Чорним морем за «зерновою угодою» потрібно «обмежити», бо її везуть до країн ЄС. У Києві відповіли, що не рф вирішувати, куди експортувати українське зерно.
Свою заяву путін зробив на Східному економічному форумі, пише російський пропагандистський ресурс «Коммерсантъ».
Глава кремля розповідає, що майже все зерно йде до країн ЄС, а не до країн, які його потребують.
«Якщо виключити Туреччину як країну-посередника, то все, майже все зерно, що вивозиться з України, спрямоване не до країн, що розвиваються і є найбіднішими, а до країн ЄС...» — сказав путін.
Він каже, що росію у цьому «грубо кинули» та «обдурили», тому «варто замислитися про те, щоб обмежити напрямки вивезення зерна та іншого продовольства».
«Я обовʼязково пораджуся щодо цього з президентом Туреччини Ердоганом», — сказав путін.
Своєю чергою радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк у коментарі Reuters наголосив, що права голосу в межах «зернової угоди» росії ніхто не давав.
«Угоди, підписані у Стамбулі… стосуються лише одного питання — перекидання вантажних суден через Чорне море. росія не може диктувати, куди Україна має спрямовувати своє зерно, і Україна не може диктувати те саме росії», — заявив Подоляк.
«Зернова угода»
Україна підписала угоду з Туреччиною та ООН про безпечне вивезення зерна через Чорне море. Дзеркальну угоду з ООН та Туреччиною підписала росія. Між собою Україна та рф не підписували домовленостей.
Угода передбачає розблокування трьох українських портів — «Одеса», «Чорноморськ» і «Південний» — для вивезення зерна та продовольства. Контроль над портами залишається за українською стороною.
У портах перебуватимуть лише судна, які забезпечують експорт зерна та пов'язаних із ним продовольства й добрив. У Туреччині Спільний координаційний центр проводить інспекцію кораблів, що прямують з України.
Перше після 24 лютого судно з українським зерном вийшло з Одеського порту 1 серпня. Відтоді кораблі регулярно доправляють українську агропродукцію до іноземних покупців.