Перше судно з українським зерном вийшло з Одеського порту

Cудно RAZONI, яке під прапором Сьєрра-Леоне прямує до порту Тріполі в Лівані
Cудно RAZONI, яке під прапором Сьєрра-Леоне прямує до порту Тріполі в ЛіваніFacebook / Олександр Кубраков

Зранку 1 серпня вперше з 24 лютого з Одеського порту вийшло судно, завантажене українським продовольством. Йдеться про судно RAZONI, яке під прапором Сьєрра—Леоне прямує до порту Тріполі у Лівані.

Про це повідомив міністр інфраструктури Олександр Кубраков.

Судно рухатиметься коридором, безпеку якого підтвердили партнери-гаранти — ООН та Туреччина. На його борту — 26 тисяч тонн української кукурудзи.

«Це був складний шлях тривалістю 3 місяці. Весь цей час процес перемовин та погодження безпекових питань контролювався президентом України Володимиром Зеленським», — стверджує очільник відомства.

Міністерство працювало в координації з керівником офісу президента Андрієм Єрмаком та начальником Головного управління розвідки МОУ Кирилом Будановим за підтримки урядової команди прем’єр-міністра Дениса Шмигаля.

У портах Одеси чекають на свою чергу ще 16 суден — ті, що були заблоковані з початку повномасштабного вторгнення росії.

«Найближчими тижнями за підтримки наших партнерів ми плануємо вийти на повну потужність перевалки сільськогосподарської продукції», — додав Кубраков.

Доповнено о 10:55. Посольство США в Україні привітало відправлення першого судна з чорноморських портів України після повномасштабного вторгнення росії 24 лютого.

«Світ спостерігатиме за продовженням виконання цієї угоди, що має нагодувати людей у всьому світі мільйонами тонн заблокованого українського зерна», — вказано у повідомленні.

Чому це важливо?

Кубраков наголошує, що Україна разом із партнерами робить черговий крок до запобігання світовому голоду. Розблокування портів дасть щонайменше 1 млрд доларів валютного виторгу для економіки та можливість для аграрного сектору спланувати посівну наступного року.

«Україна є четвертим найбільшим експортером кукурудзи у світі, тому можливість його вивезення через порти — це колосальної ваги успіх для забезпечення глобальної продовольчої безпеки», — написав він.

Україна разом із представниками ООН та Туреччини напрацювала внутрішні операційні регламенти. Як стверджує міністр, наша країна зробила все, аби відновити роботу портів та всіх залучених підприємств.

«Зернова угода»

22 липня Україна підписала угоду про безпечне вивезення зерна через Чорне море з Туреччиною та ООН. Радник керівника ОП Михайло Подоляк наголошував, що Україна не підписує жодних документів із росією — рф підписала дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН.

Міністр інфраструктури Олександр Кубраков зазначав, що гарантування безпечного судноплавства стало можливим зокрема й завдяки звільненню острова Зміїний.

Україна готувалася до відновлення експорту морем навіть попри ракетний удар по Одеському морському торговому порту, який відбувся наступного дня після того, як у Стамбулі домовилися про відновлення експорту зерна з українських портів.

29 липня в Одеський порт прибув президент Зеленський, міністр інфраструктури та посли Туреччини, країн ЄС та G7. Тоді було відомо, що вже 17 суден завантажені зерном у морських портах «Одеса» та «Чорноморськ», 10 із них готові до відправлення.