Депутати підтримали створення військового меморіального кладовища у Києві

Верховна Рада ухвалила закон про створення Національного військового меморіального кладовища у Києві.

Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.

Проєкт закону №9240 в цілому підтримали 322 народні депутати. Документ передбачає виділення землі у Дніпровському районі Києва, а саме біля колишнього селища Биківня, що зараз є частиною столиці.

Про кладовище

У Мінкульті запропонували розмістити Національний меморіал на виїзді з Києва у Биківнянському лісі. Там уже створений Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», на його території поховані жертви радянських репресій. Міністр культури Олександр Ткаченко зазначав, що військове кладовище необхідно влаштувати поруч, а не в самому заповіднику.

В Українському інституті національної пам'яті (УІНП) не проти розміщення Національного військового кладовища поруч із заповідником, проте за умови, якщо меморіал не буде захоплювати території поховань жертв репресій.

Київрада 20 квітня виділила на меморіальне кладовище 8 гектарів землі в Биківні, що є у власності міста. Ще 90 гектарів — у власності держави. Також місцева влада розглядає варіант подовження гілки метрополітену до меморіального кладовища.

Першу чергу Національного військового меморіального кладовища планують відкрити наприкінці осені. Архітектурний комплекс включатиме військове кладовище, музейний комплекс, ритуальну будівлю та інші необхідні споруди для організації почесних поховань тих загиблих, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.

Будівництво, утримання та охорона території кладовища відбуватимуться коштом держбюджету. Також державним коштом покриватимуться витрати на поховання. У проєкті держбюджету на 2023 рік на будівництво й утримання Національного військового меморіального кладовища передбачено майже 65 мільйонів гривень.

Крім того, українська військова, керівниця медичної служби «УЛЬФ» і дівчина загиблого Дмитра Коцюбайла («Да Вінчі») Аліна Михайлова пропонувала створити Національний Пантеон Героїв України на Аскольдовій могилі. Петицію з такою пропозицією підтримали понад 25-ма тисячами голосів. Її підтримав і Зеленський, доручивши прем'єр-міністру опрацювати пропозиції зі звернення.