Рада попередньо підтримала спрощення процедури пересадки органів. Що зміниться?

Верховна Рада 21 вересня прийняла за основу законопроєкт, який має спростити в Україні процедуру трансплантації органів.

Відповідне рішення підтримали 309 народних депутатів.

Документ передбачає врегулювання лікування методом трансплантації на фінансування за програмою Перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнтумедичних гарантій з 1 квітня 2023 року. А ще проєкт закону передбачає надання можливості використання електронної згоди громадян на трансплантацію.

Крім того, законопроєкт пропонує таке:

  • уточнити процедуру надання згоди на донорство, зокрема вилучити положення щодо можливості призначення людиною свого повноважного представника для надання згоди на посмертне донорство після її смерті;
  • розширити перелік осіб, яким дозволено ухвалювати рішення щодо порядку вилучення органів, вибору реципієнта та проведення трансплантації;
  • уточнити термінологію закону та основні принципи здійснення трансплантації;
  • уповноважити Міністерство охорони здоров'я України затверджувати умови та порядок вилучення, зберігання, тестування, обробки та використання органів.

Трансплантація в Україні

Операції з трансплантації органів в Україні стали можливими з квітня 2019 року, відколи набув чинності закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині». Він, зокрема, регулює пересадку органів від померлої людини.

У 2019-му в Ковелі вперше за 15 років трансплантували серце. Для операції пацієнта везли з Києва. 4 липня 2020-го у Львові зробили потрійну операцію з трансплантації: пересадили серце та дві нирки. Наприкінці грудня львівські лікарі провели першу в західній Україні операцію з трансплантації печінки.

А у квітні українські лікарі вперше за 13 років пересадили кістковий мозок. Упродовж 2021 року в Україні запланували зробити щонайменше 250 операцій з трансплантації органів.