Рада схвалила зміни, начебто необхідні для імплементації закону про скасування депутатської недоторканності. Але є але

Верховна Рада схвалила зміни до деяких законодавчих актів, аби зробити їх відповідними Конституції України у частині недоторканності народних депутатів.

За відповідний законопроєкт №2237 про внесення змін до деяких законодавчих актів з метою приведення у відповідність до закону «Про внесення змін до статті 80 Конституції України щодо недоторканності народних депутатів України» у другому читанні та в цілому проголосували 291 народний депутат. Жодного голосу на підтримку законопроєкту не було від фракцій «Європейська солідарність», «Батьківщина» і «Голос».

Глава комітету з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський розповів, що при підготовці до другого читання до законопроєкту пропонували внести 101 поправку, 32 з яких врахували повністю або частково.

Монастирський зазначив, що серед новацій, які передбачає ухвалений законопроєкт, — норма про те, що дані про вчинені народними депутатами правопорушення в Єдиний реєстр досудових розслідуваньЄРДР має право вносити генеральний прокурор. А клопотання про дозвіл на затримання, про запобіжний захід (утримання під вартою або домашній арешт), проведення інших слідчих розшукових дій тепер повинні бути узгоджені з генеральним прокурором.

Водночас у Центрі протидії корупції (ЦПК) наголошують, що це створює монополію на відкриття кримінальних проваджень щодо депутатів і САП та НАБУ банально не матимуть права почати розслідування. Навіть, якщо депутата упіймають за руку при отриманні хабаря.

Досудове розслідування кримінальних проваджень, відкритих проти народних депутатів, мають право слідчі Національного антикорупційного бюро і центрального апарату Держбюро розслідувань. Доручати проведення досудового розслідування іншим органам заборонено.

У ЦПК також зазначили, що тепер обов’язковою є присутність депутата під час розгляду клопотань слідчих у суді. Наприклад, щодо арешту майна підозрюваного. Тобто нічого не заважатиме депутатам переписати за ніч майно на родичів, аби уникнути його арешту.

«Депутати не просто не зняли недоторканність — вони її навіть посилили, у порівнянні з тим, що ми маємо сьогодні. З такими новаціями буде важко не просто притягнути до відповідальності нардепа, а й просто розпочати розслідування», — коментує член правління Центру протидії корупції Олена Щербан.

Нагадаємо, 3 вересня депутати Верховної Ради проголосували за зняття депутатської недоторканності.