Верховна Рада проголосувала за зняття депутатської недоторканності. З нового року Рада не повинна буде давати згоду на затримання чи притягнення депутатів до кримінальної відповідальності.

Законопроєкт №7203 зареєстрував у парламенті попереднього скликання п'ятий президент Петро Порошенко.

Сьогодні, 3 вересня, його остаточно підтримали 373 депутати:

  • «Слуга народу» - 252 за;
  • «Опозиційна платформа – За життя» — 27 не голосували;
  • «Європейська солідарність» — 25 за, 3 утрималися;
  • «Батьківщина» — 23 за;
  • «За майбутнє» — 22 за;
  • «Голос» — 19 за
  • Позафракційні — 33 за, 1 не голосував.

Перед голосуванням президент України Володимир Зеленський закликав депутатів підтримати зняття недоторканності.

«Українські депутати винайшли вічний двигун політичного життя. Працює дуже просто. Спочатку кандидати в депутати обіцяють зняти недоторканність, потім провалюють голосування, потім народ забуває. На наступних виборах кандидатам знову є що обіцяти. Цьому гаджету час відправитися на звалище історії. Я звертаюся до всіх депутатів. Просто зробіть те, що ви обіцяли», — зазначив Зеленський.

Ухвалений закон передбачає внесення змін до ст. 80 Конституції України. Зокрема, скасовується норма, згідно з якою народних депутатів не можна було притягнути до кримінальної відповідальності, затримати чи взяти під варту без згоди Верховної Ради.

Інша норма статті, згідно з якою народні депутати не будуть юридично відповідати за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах (за винятком відповідальності за образу чи наклеп), продовжить діяти.

Зміни мають набути чинності з 1 січня 2020 року.

Текст ухваленого законопроєкту неодноразово ставав предметом суперечок. Зокрема, критики наполягали, що Конституційний суд висловив щодо нього певні зауваження, і якщо їх не врахувати, то в майбутньому суд зможе визнати схвалені зміни неконституційними. Водночас у «Слузі народу» запевняли, що зауваження Конституційного суду несуттєві і їх можна не враховувати.

Раніше громадянська мережа ОПОРА застерегла депутатів, що рішення, ухвалені на основі лише популярності передвиборчих обіцянок, можуть суттєво послабити інституційну спроможність парламенту та незалежність його депутатів.

«Повне скасування недоторканності депутатів може бути небезпечним для функціонування та автономії парламенту у країнах з вразливою демократією та масштабними корупційними практиками. На жаль, Україна досі належить до таких країн, а тому Верховна Рада України зобов’язана попередити ризики тиску на депутатів або їх переслідування з політичних мотивів», ― йдеться в заяві.

Поділитись: