Рада ухвалила закон, який запускає судову реформу в Україні та відновлює роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддів
Верховна Рада України 29 червня ухвалила закон №3711—д, який відновлює роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддів та запускає судову реформу в Україні.
Документ підтримали 293 народні депутати.
217 голосів дала фракція «Слуга Народу», 22 — «Європейська Солідарність», 13 — група «За майбутнє», 15 — фракція «Голос», 19 — група «Довіра».
Вища кваліфікаційна комісія суддів займається добором нових та переатестацією чинних суддів. Закон передбачає, що ВККС складатиметься з шістнадцяти членів, вісім із яких призначатимуть з-поміж суддів або суддів у відставці. Призначати їх на посади (на чотири роки) буде Вища рада правосуддя за результатами конкурсу.
Водночас під час розгляду законопроєкту найголовнішою правкою, яку врешті підтримали, народні депутати та антикорупційні активісти називали №453. Вона передбачає, що право вирішального голосу під час формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів буде у міжнародних експертів. Ухвалення такої норми вимагала й Венеційська комісія.
Глава фракції «Слуга Народу» Давид Арахамія переконує, що в законі врахували всі рекомендації Венеційської комісії.
Конкурсна комісія проводитиме конкурс на посаду члена ВККС у два етапи. Спочатку кандидатів, які подали заявки, відбиратимуть за результатами перевірок, а потім із ними будуть проводити співбесіди та рекомендуватимуть Вищій раді правосуддя.
Членів конкурсної комісії призначатиме саме ВРП. До складу комісії будуть входити: три людини з-поміж суддів або суддів у відставці, запропоновані Радою суддів; по одній — від Рад прокурорів, адвокатів та Нацакадемії правових наук.
На запит конкурсної комісії до проведення конкурсу можуть також залучити додаткових фахівців та експертів міжнародних та іноземних організацій.
Оновлення: у посольстві США в Україні вже привітали ухвалення цього закону. Зазначають, що чекають публікації тексту документа та закликають далі ухвалити закон про ВРП, «щоб доповнити сьогоднішнє досягнення».
Активісти попереджають
У «Центрі протидії корупції» зазначають, що хоча Рада й підтримала ключову правку щодо вирішальної ролі міжнародних експертів, проте важливо, щоб текст поправки було відображено в кінцевій редакції закону.
У ЦПК зазначають, що в проголосованому варіанті закону є поправка голови профільного комітету Андрія Костіна, де зазначено, що рішення конкурсної комісії ухвалюються більшістю голосів, за умови підтримки щонайменше двох незалежних експертів та двох суддів. Вона означає, кажуть у ЦПК, що суддівські члени конкурсної комісії зможуть блокувати будь-які рішення.
Тому активісти наголошують, що остаточно питання, хто отримає вирішальний голос під час формування ВККС — «чи міжнародники, чи суддівські клани», — розв'яжуть під час техніко-юридичного опрацювання.
Що передувало?
У березні 2021 року парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт №3711-д про правила формування ВККС — органу, що буде відповідальним за добір понад 2 тисяч суддів на вакантні посади в судах по всій Україні. Стільки ж чинних суддів чекають перевірки на доброчесність.
Глава Венеційської комісії Джанні Букіккіо раніше цього місяця зазначав, що Україні необхідно терміново реформувати Вищу кваліфікаційну комісію суддів (ВККС) — зокрема запровадити змішану конкурсну комісію для відбору нових членів органу. За словами Букіккіо, ця модель довела свій успіх під час відбору суддів Вищого антикорупційного суду.