Глава Венеційської комісії закликав до реформи Вищої ради правосуддя, «інакше судова реформа буде приречена»

Глава Венеційської комісії Джанні Букіккіо закликав українську владу прислухатися до рекомендацій органу та внести зміни в законопроєкт про судоустрій, щоб забезпечити прозорість і незалежність органів суддівського самоврядування.

Як повідомляє наш кореспондент, про це Букіккіо заявив під час виступу на конференції «Демократія в дії» у Києві 8 червня.

Зокрема, глава Венеційської комісії зазначив, що необхідно терміново реформувати Вищу кваліфікаційну комісію суддів (ВККС) — зокрема запровадити змішану конкурсну комісію для відбору нових членів органу. За словами Букіккіо, ця модель довела свій успіх під час відбору суддів Вищого антикорупційного суду.

Він також наголосив, що ВККС не повинна бути пов’язана з Вищою радою правосуддя, поки та також не буде реформована. (Реформа ВРП та ВККС передбачена законопроєктом №3711-д; раніше «Венеційка» вже публікувала критичний відгук про нього.)

«Склад Вищої ради правосуддя має бути переглянутий до того, як йому довірять призначення ВККС. Це обов’язкова умова, інакше судова реформа буде приречена», — заявив Букіккіо.


Чому Вища рада правосуддя така важлива?

Вища рада правосуддя опікується питаннями призначення, переведення, звільнення, притягнення до дисциплінарної відповідальності, відсторонення, а також надання дозволу на затримання та арешт суддів. Водночас вона розглядає питання відправлення судді у відставку, дотримання ним етичних норм тощо.

Ситуація довкола ВРП у лютому-березні стала одним із каменів спотикання у відносинах між Україною та західними партнерами. 9-11 березня відбувся XVIII з'їзд Ради суддів України, яка і призначає членів Вищої ради правосуддя. Делегати обрали чотирьох членів ВРП.

Перед тим міжнародні партнери України, зокрема країни «Великої сімки», закликали відкласти призначення до Вищої ради правосуддя та Конституційного суду до проведення судової реформи та встановлення прозорих процесів обрання кандидатів.


Про Конституційний Суд і відповідальність за брехню в деклараціях

Згадав Букіккіо і про ситуацію довкола Конституційного Суду. Говорячи про його важливість як гаранта законності, Букіккіо нагадав про рішення від жовтня 2020 року щодо скасування відповідальності за брехню в деклараціях для чиновників, яке є обов’язковим до виконання, але, на думку Венеційської комісії, «містить декілька хиб».

Букіккіо зокрема нагадав про конфлікти інтересів деяких суддів щодо декларацій. З огляду на це Венеційська комісія пропонує покращити механізм відбору суддів до КС, долучивши до нього міжнародних експертів і представників громадськості.

Також правники Ради Європи підтримують рішення Зеленського ветувати законопроєкт про повернення відповідальності за брехню в деклараціях у редакції, в якій за нього проголосувала Верховна Рада 3 червня.