Рада відправила законопроєкт про скасування адвокатської монополії до Конституційного суду

Верховна Рада відправила президентський законопроєкт про скасування адвокатської монополії до Конституційного суду для отримання висновку.

За таке рішення проголосували 337 народних депутатів.

Зараз людина з юридичною освітою, яка не має посвідчення на право займатися адвокатською діяльністю, не має повноважень представляти інтереси інших людей у суді. Це означає, що є певна монополізація ринку юридичних послуг з представництва інтересів іншої особи в суді з боку виключно адвокатів, зазначив представник президента в Конституційному суді, депутат з фракції «Слуга народу» Федір Веніславський.

Законопроєкт № 1013 передбачає внесення змін до Конституції України щодо скасування адвокатської монополії. Зокрема, він пропонується змінити редакцію ч.4 ст.131-2 Конституції та закріпити, що «виключно адвокат здійснює захист особи від кримінального обвинувачення».

Нинішня редакція цієї норми передбачає, що «виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, зокрема захист від кримінального обвинувачення».

Відповідно президент пропонує прибрати абзац про випадки, для яких можуть бути винятки — коли це стосується трудових спорів, спорів щодо захисту соціальних прав, щодо виборів і референдумів, а також представництва малолітніх або неповнолітніх осіб.

Крім того, Зеленський пропонує вилучити з перехідних положень Конституції підпункти, в яких містяться дати набуття чинності положень Конституції про те, що тільки адвокати можуть представляти інтереси інших осіб в судах. Положення, які пропонує змінити президент, були закріплені в Конституції у межах реформи правосуддя від 2016 року.

Після отримання висновку Конституційного суду парламент може попередньо схвалити такий законопроєкт, для цього потрібно не менше 226 голосів. Після цього, на наступній черговій сесії, Рада може розглядати його для остаточного ухвалення. Для цього потрібно не менше 300 голосів.