Рада Європи збирає четвертий в історії саміт глав держав і урядів
Рада Європи оголосила про проведення саміту глав держав і урядів — це буде четвертий такий захід в історії.
Про це оголосила генсек Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич.
Вона оголосила, що цей саміт стане унікальною можливістю сформувати місію організації «в новій європейській геополітичній архітектурі», а також сприятиме підвищенню видимості Ради Європи на найвищому політичному рівні.
Прем’єрка Ісландії Катрін Якобсдоттір повідомила, що 4-й саміт Ради Європи відбудеться у травні 2023 року в Рейк’явіку.
«Це буде важлива змога для лідерів 46 держав-членів РЄ об’єднатися та підтвердити відданість засадничим цінностям прав людини, демократії та верховенства права», — написала вона.
Четвертий в історії саміт глав держав і урядів Ради Європи проводять на тлі повномасштабного вторгнення росії в Україну. До цього саміти проводили:
- у 1993 році у Відні в після падіння Берлінської стіни та розвитку нових демократій у Центральній та Східній Європі;
- у 1997 році у Страсбурзі, щоб «дати новий імпульс» захисту прав людини; на саміті було ухвалене рішення про призначення комісара Ради Європи з прав людини.
- У 2005 році у Варшаві, де лідери держав-членів РЄ переосмислили пріоритети організації, ухваливши декларацію та план дій, спрямованих на посилення ключової місії Ради щодо захисту та сприяння правам людини, демократії та верховенству права.
Зазначимо, Рада Європи — міжнародна організація, заснована після Другої світової війни для захисту прав людини, демократії та верховенства права в Європі. Вона налічує 46 держав-членів.
Рада Європи не може ухвалювати закони, але вона має можливість наполягати на виконанні окремих міжнародних угод, укладених державами-членами з різних тем. Одним із найбільших успіхів РЄ є Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року, яка слугує основою для Європейського суду з прав людини.
Членство в РЄ відкрите для всіх європейських держав, які визнають принцип верховенства права і гарантують основні права людини і свободи для своїх громадян. У березні Комітет міністрів Ради Європи виключив росію зі складу організації після 26 років членства.
Прессекретар президента рф дмитро пєсков заявляв, що вихід із Ради Європи означає вихід росії із її усіх механізмів, зокрема й Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Менше з тим, віцеспікер ради федерації рф Костянтин Косачєв запевняв, що це не означатиме повернення смертної кари.