Ректор КНУ закликає позбавити Лукашенка звання почесного доктора. Раніше він зазначав, що для цього відсутня процедура
Ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Володимир Бугров закликав терміново позбавити самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка звання почесного доктора.
Про це Бугров написав у Facebook.
Він звернувся до Вченої ради КНУ з проханням терміново розглянути питання позбавлення Лукашенка звання. Таке звернення пролунало на тлі затримання співзасновника опозиційних Telegram-каналів у Білорусі Романа Протасевича.
«Вважаю, що Олександр Лукашенко не є гідним звання почесного доктора КНУ імені Тараса Шевченка, а його протизаконні дії суперечать цінностям нашого університету», ㅡ пише Володимир Бугров.
Раніше новообраний ректор КНУ заявляв, що поки немає процедури, за якою можна було б позбавити Лукашенка звання почесного доктора.
У березні він зазначав, що буде рекомендувати Вченій раді створити спеціальну комісію з фахівців, щоб розробити якусь візію щодо можливості позбавлення звань.
Лукашенко ㅡ почесний доктор
Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко отримав диплом почесного доктора КНУ ім. Тараса Шевченка 5 листопада 2009 року. На той час він вже перебував на третьому терміні президенства, а у США та ОБСЄ сумнівалися у прозорості та демократичності виборів у Білорусі.
У серпні 2020 року, коли в Білорусі почалися масові протести через оголошені результати президентських виборів (де попри значну підтримку опозиційних кандидатів офіційно переміг Лукашенко), група випускників і студентів університету зібрала підписи та звернулася до ректора і Вченої ради університету з проханням забрати в Лукашенка звання.
Затримання Протасевича
23 травня в аеропорту Мінська затримали співзасновника Telegram-каналу NEXTA Live Романа Протасевича. Він перебував на літаку Ryanair, який летів з Афін до Вільнюса. Під час польоту пілоти запросили в Білорусі посадку через повідомлення про мінування. Потім пасажирів відправили на повторний огляд, де Протасевича й затримали.
Провладний Telegram-канал «Пул Первого» повідомив, що дозвіл на посадку борту Ryanair дав особисто самопроголошений президент Олександр Лукашенко. Він же розпорядився підняти в повітря винищувач МіГ-29 для супроводу літака.
У Литовському міжнародному аеропорту підтвердили, що на момент запиту про посадку борт Ryanair перебував ближче до Вільнюса, ніж до Мінська.
Хто такий Протасевич?
Після президентських виборів у Білорусі великої популярності набув Telegram-канал NEXTA, який щодня публікував перебіг подій у країні та анонсує проведення акцій. 20 жовтня 2020 року суд Центрального району Мінська визнав Telegram-канал NEXTA та його логотип «екстремістськими матеріалами».
Співзасновниками NEXTA є Степан Путило та Роман Протасевич. Їх оголосили в міждержавний розшук і внесли у список терористів у Білорусі. Проти них також відкрили кримінальні справи одразу за трьома статтями: про організацію масових заворушень, грубе порушення громадського порядку та розпалювання ворожнечі.
Протасевич — співзасновник і інших Telegram-каналів, які визнані в Білорусі екстремістськими, зокрема «Беларусь головного мозга». Останнім часом жив у Вільнюсі й був у команді Світлани Тіхановської, уточнюють наші білоруські колеги з «Єврорадіо».