У Білорусі порушили кримінальні справи проти засновників телеграм-каналу Nexта

Творців телеграм—каналу Нехта Live Степана Путила і Романа Протасевича, яких раніше оголосили в розшук у Білорусі, звинуватили в «організації масових заворушень».

Про це повідомляє Слідчий комітет Білорусі.

Щодо Путила і Протасевича відкрили кримінальні справи за ст. 293 «організація масових заворушень», ст. 342 «організація групових дій, що грубо порушують громадський порядок» та за ч. 3 ст. 130 КК «у зв'язку з вчиненням навмисних дій, спрямованих на порушення соціальної ворожнечі за ознакою професійної приналежності».

Співробітники силових структур заявили, що виявили в постах телеграм-каналу «неодноразові факти закликів до протестів, блокування доріг, страйків і координації несанкціонованих масових заходів». До кримінальної справи, мовляв, також залучили результати психолінгвістичної експертизи.

У Nexta поки ніяк не прокоментували кримінальні справи. І Путило, і Протасевич перебувають у Білорусі в розшуку.

20 жовтня суд Центрального району Мінська визнав Telegram-канал NEXTA та його логотип «екстремістськими матеріалами». Через це адміністратори каналу змінили назву з NEXTA на Нехта.

Що це за канал?

NEXTA_Live став найпопулярнішим Telegram-каналом у Білорусі й за її межами (зараз налічує 1,8 млн підписників) на тлі висвітлення протестних акцій, які почалися після президентських виборів. Періодично в каналі з'являються пости із закликами до протестувальників, він фактично координує їхні дії.

Засновник каналу Степан Путило жив у Варшаві. До створення Telegram-каналу NEXTA Live він працював над NEXTA на YouTube. Першим відео була пісня «Выбора нет» (кавер на хіт гурту «Сплин»), присвячена президентським виборам у Білорусі 2015 року.

Діяльність Путило привернула увагу білоруських правоохоронців ще у 2018 році. Проти блогера намагалися порушити кримінальну справу через образу президента — одне з його відео називалося «‎Лукашерлок». Проте далі справа не пішла.

У 2019-му автори каналу опублікували документальний фільм «Лукашенко. Кримінальні матеріали». Білоруська влада також визнала його екстремістським. У серпні 2020-го Степана Путила оголосили в розшук у Білорусі та в Росії.

Що відбувається в Білорусі?

Уже майже чотири місяці в країні відбуваються масові протести через оголошені результати президентських виборів. За даними ЦВК, перемогу з великим відривом здобув Олександр Лукашенко. Однак протестувальники не визнають цих результатів та вимагають визнати опозиціонерку Світлану Тіхановську легітимною президенткою Білорусі.

Попри масові мітинги та акції по всій країні, 23 вересня Лукашенко «по-тихому» провів інавгурацію та фактично зайняв пост президента. Низка країн Євросоюзу, а також Велика Британія, США, Канада не визнали легітимність Лукашенка, ввели санкції проти білоруської влади та закликали до нових виборів.

Україна також не визнала легітимності Лукашенка та на державному рівні припинила всі контакти з Білоруссю через політичну кризу в країні. Міністерство закордонних справ України також заявило, що офіційно не називатиме Лукашенка президентом Білорусі.