Ректора Почаївської семінарії оштрафували за розпалювання релігійної ворожнечі у Facebook

Кременецький райсуд Тернопільщини оштрафував на 8500 грн ректора Почаївської духовної семінарії УПЦ МП за розпалювання ворожнечі. Сам ректор теж визнав свою провину.

Про це йдеться у вироку суду.

Ректор семінарії архієпископ Іов отримав підозру у грудні 2022 року. Його звинувачували в тому, що через анонімний профіль у Facebook він публікував контент із наративами російських пропагандистів. А під час обшуків у ректора виявили проросійську літературу.

У вироку не наводять текст допису, який поширював Іов. Однак ідеться, що судово-лінгвістична експертиза показала, що допис містить ознаки розпалювання релігійної ворожнечі та ненависті.

Ректор семінарії уклав зі слідством угоду про співпрацю, у якій повністю визнав свою провину, а також повторив це в суді. В угоді про співпрацю сторони домовилися про покарання: штраф у 8500 грн.

Тож суд 4 січня визнав архієпископа винним у розпалюванні релігійної ворожнечі та призначив штраф, про який домовилися в угоді. Також ректор має сплатити 9061 грн 4 коп. за проведення експертиз.

Вирок ще можна оскаржити упродовж 30 днів після його оголошення. Після того як вирок набуде чинності, ректору повернуть флеш-картку, ноутбук та комп'ютер, а вилучену проросійську літературу має знищити СБУ.

московський патріархат в Україні

Після російського вторгнення очільник російська православна церкваРПЦ патріарх кирило фактично підтримав агресію росії. А предстоятель УПЦ МП митрополит Онуфрій засудив повномасштабне вторгнення, висловив підтримку українським військовим і закликав володимира путіна «негайно припинити братовбивчу війну». Низка священників УПЦ МП навіть припинила згадувати під час богослужінь ім'я кирила як свого патріарха.

А вже наприкінці травня УПЦ МП на Соборі в Києві заявила про повну самостійність і незалежність від РПЦ. Однак, крім юридичних зв'язків із російською церквою, в УПЦ могли залишитися канонічні.

Восени правоохоронці активно взялися за розслідування зв'язків УПЦ з рф та завітали з обшуками до низки її об'єктів. За їхніми результатами повідомляли про знайдені російські агітматеріали.

Президент Зеленський 2 грудня ввів у дію рішення РНБО щодо заборони діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих із центрами впливу в росії. Саме рішення нічого не забороняє, але в ньому є низка доручень уряду. А 9 грудня комітет парламенту підтримав законопроєкт, який пропонує заборонити діяльність РПЦ та підлеглих їй структур в Україні.

Крім того, РНБО ввела персональні санкції проти десятьох діячів УПЦ МП. Серед них — колишній народний депутат і диякон Вадим Новинський, а також намісник Києво-Печерської лаври владика Павло (Лебідь). Натомість Синод УПЦ МП просить Зеленського скасувати санкції.