Резніков: Не існує зимових курток для військових вартістю нижче ніж 80 доларів

Міністр оборони Олексій Резніков запевнив, що для військових закупили саме зимові, а не літні куртки, і наголосив, що жоден виробник не пропонував товар дешевше, ніж за 80 доларів. Ці куртки, за словами міністра, військові проносили всю зиму без нарікань.

Про це він заявив на пресконференції 28 серпня, пише «Укрінформ».

За словами міністра, журналісти наводять У міжнародній комерційній практиці документ, що надається продавцем покупцеві та містить перелік товарів і послуг, їхню кількість та суму коштів, яку покупець має за них сплатитиінвойс, датований 9 грудня 2022 року, тоді як контракт із турецькою компанією був укладений ще у вересні.

«Дивний інвойс, який наводять із ціною нібито 29 чи 30 доларів турецькою мовою, датований 9 грудня. Тобто коли вже поставки відбулися», — підкреслив Резніков.

Він запевнив, що ця турецька компанія пропонувала куртки від 83 доларів. Пропозицій з меншою вартістю не було від жодного виробника, наголосив міністр.

«Від жодного виробника ніколи не існувало пропозицій нижче ніж 80 доларів, якщо йдеться про повноцінну зимову куртку з капюшоном. Без капюшона, якщо не помиляюся, дещо дешевше», — додав Резніков.

До того ж, за словами міністра, не існує жодного контракту, в якому «літні куртки перетворилися б на зимові».

«Зимова форма відрізняється від літньої — ви можете подивитися. Поставлено було 180 тисяч курток, із яких 45 тисяч — на складах. І куртки поставили ще минулою осінню і зимою. Відповідно, наші захисники та захисниці воювали в цій зимовій формі без жодних нарікань. Напевно, 140 тисяч людей сказали б, що вдягнули літню форму замість зимової», — зауважив очільник Міністерства оборони.

Він закликав журналістів ставитися до інформації «більш критично та відповідально, щоб не вводити в оману суспільство і партнерів».

Розслідування журналістів

Восени 2022 року Міноборони уклало контракт із турецькою фірмою на постачання зимового одягу для військових. Але дорогою між митницями замовлені куртки з «камуфляжних» стали «зимовими повітрозахисними» та втричі здорожчали (з 29 доларів за штуку до 86 доларів), йшлося в розслідуванні Юрія Ніколова для ZN.UA.

Журналісти зазначають, що власником цієї турецької фірми Vector avia hava araçlari є українець Роман Плетньов із Запоріжжя. А за даними УП, одним із власників фірми також був племінник депутата-«слуги» Геннадія Касая, Олександр Касай.

Народний депутат Ярослав Железняк заявив, що правоохоронці зацікавилися цією закупівлею через дивне розмитнення: ціна товару з Туреччини в Молдову була нижчою в декілька разів, а з Молдови в Україну розмитнилася на значно вищу ціну. За словами Железняка, цю справу розслідувала Нацполіція, але потім її матеріали витребувала СБУ.

Журналісти та депутат також посилаються на кримінальну справу щодо цього одягу. Так, в ухвалі Голосіївського райсуду зазначається, що директор турецької фірми поставив вітровологозахисні зимові куртки та штани, які не відповідали ні технічним умовам, ні технічному опису до договору. Київський науково-дослідний інститут судових експертиз дійшов висновку, що їх не можна використовувати за цільовим призначенням.

Реакція на розслідування

Через суспільний резонанс щодо закупівлі курток для українських оборонців представники Міноборони проводили зустріч з депутатами з антикорупційного комітету Верховної Ради та Громадською антикорупційною радою, яку створили при міністерстві після скандалу з яйцями по 17 грн.

На зустрічі представники Міноборони приносили кілька екземплярів курток, аби показати, що вони саме зимові, а не літні чи демісезонні.

У Міноборони також запевняють, що не мали доступу до турецького інвойсу з журналістського розслідування, де ціна курток була вказана у 29 доларів, «оскільки такі документи не надаються міністерству в принципі».

Заступник міністр оборони Денис Шарапов заявив, що у 2022 році попередня перевірка постачальників (як це вже відбувається зараз) не здійснювалась. А тодішній керівник департаменту держзакупівель Богдан Хмельницький мав повну відповідальність на укладання прямих договорів. Представники Міноборони також зазначили, що практика прямих договорів «тимчасово існувала в минулому», а зараз припинена.

У громадській раді нарікали, що Міноборони «не зробило бодай мінімальної перевірки» компанії, у якої закупляли куртки. Свої висновки громадська рада обіцяє оприлюднити найближчого тижня. Тим часом народні депутати зазначили, що хочуть провести ще одне засідання щодо цієї закупівлі — вже з правоохоронцями.