Резніков пропонує розгорнути в Україні американські ППО у відповідь на розміщення Росією ядерної зброї в Криму

Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков заявив, що у відповідь на нарощування Росією ядерного потенціалу в тимчасово окупованому Криму на решті території України можуть розгорнути системи протиповітряної оборони.

Про це повідомляє пресслужба Мінреінтеграції.

Питання окупації Криму й міста Севастополь Росією Резніков обговорив під час робочого візиту до США з керівником американського аналітичного центру Jamestown Foundation Гленом Говардом.

«Ми особливо занепокоєні діями РФ, які спрямовані на підготовку Криму до розгортання там ядерної зброї. Саме з опорою на Крим Росія здійснює військові операції на Близькому Сході та в Африці, впливає на Балкани», — сказав міністр.

Він також згадав про «Північний потік-2» — російський газопровід, що буде йти в обхід України. Його будівництво Росія обіцяє завершити вже до кінця 2021 року. Резніков вважає, що санкції проти причетних до будівництва газогону компаній треба посилити.

«Важливим є розширення безпекового пакета для України. Передусім — за рахунок розгортання сил ППО, навіть шляхом розміщення американських підрозділів. Наше законодавство це дозволяє», — додав він.


Чи справді має рацію Резніков?

Конституція України прямо забороняє розташування іноземних військових баз на території України (частина 7 статті 17).

Але через перебування російського флоту в Криму в перехідних положеннях була передбачена можливість тимчасового перебування цих баз «на умовах оренди в порядку, визначеному міжнародними договорами України» (пункт 14). Цей пункт виключили у 2019 році.

Водночас існує закон «Про порядок допуску та умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України», який передбачає, що іноземні війська можуть перебувати в Україні для допомоги у відсічі збройної агресії. Проте такий допуск обов’язково має затвердити Верховна Рада України.


Російська ядерна зброя в Криму

Ще з 2016 року Україна й міжнародна спільнота, яка не визнає анексії Криму й Севастополя Росією, говорять про можливість розміщення на окупованому півострові ядерної зброї. Але прямих доказів цьому немає, а Кремль усі закиди відкидає.

Приміром, у лютому 2021 року ЄС заявив, що РФ переміщує до Криму ракети й літаки, здатні нести ядерну зброю. Це ж підтвердили й журналісти проєкту «Крим.Реалії», які вивчили супутникові знімки півострова.