У світі збільшилась кількість ядерної зброї, готової до застосування. Більшість боєголовок належать Росії та США — звіт

На початку 2021 року кількість ядерних боєголовок, готових до застосування, збільшилась. Однак загальна кількість ядерної зброї, якою володіють країни, зменшилась.

Про це йдеться у річному звіті Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI).

У січні 2021 року дев'ять ядерних країн — США, Росія, Велика Британія, Франція, Китай, Індія, Пакистан, Ізраїль та Північна Корея — разом мали 13 080 ядерних боєголовок. Це на 320 боєголовок менше, ніж на початку 2020 року.

Загальна кількість ядерної зброї включає боєголовки, які готові до застосування, та резервні боєголовки. Так, кількість ядерної зброї, готової до застосування, збільшилось: з 3 720 до 3 825. Приблизно 2000 з них (майже всі належать Росії чи США) перебувають у стані підвищеної готовності.

У 2020 році експерти фіксували скорочення загального запасу ядерної зброї у США та Росії, але на початку 2021 року тенденція змінилась. Зокрема Росія збільшила свій ядерний запас на 180 боєголовок внаслідок розгортання міжконтинентальних балістичних ракет наземного базування та балістичних ракет на субмаринах.

Росія та США разом володіють понад 90% всієї ядерної зброї у світі. У РФ, за даними SIPRI, наразі 6 255 боєголовок, а у США — 5 550. Для порівняння Китай має 350 ядерних боєголовок, а Франція — 290.

Росія та Сполучені Штати мають дорогі програми з розробки та модернізації ядерних боєголовок, ракет та літаків для доставлення зброї.

Експерти кажуть, що кількість боєголовок, готових до застосування, у Росії та США залишається у межах договору про стратегічні наступальні озброєння (СНО-3 або New Start), який уклали у 2010 році та продовжили до 2026 року. У США на базах розмістили 1800 боєголовок, готових до використання, а у Росії — 1 625.

Інші сім ядерних держав також вдосконалюють своє ядерне озброєння. Так, Велика Британія планує збільшення граничної кількості одиниць ядерної зброї зі 180 до 260. Китай, Індія та Пакистан також розширюють свої ядерні арсенали.

Північна Корея теж працює над своєю ядерною програмою. Через закритість Північної Кореї кількість боєголовок точно невідома. За підрахунками експертів, йдеться про 40-50 робочих боєголовок.