Рідною українську мову вважають 73% українців, однак спілкуються нею лише 53% — дослідження
73% українців вважають українську мову рідною. 53% громадян України спілкуються вдома переважно українською, 29% — російською.
Про це свідчать результати моніторингу волонтерів «Простору свободи» та ініціативи «Навчай українською».
66% українців вважають, що держава має сприяти подальшому втіленню закону про мову в усіх сферах, не поділяють цієї думки 20%. Підтримка закону про мову переважає в усіх регіонах України — від 88% на Заході до 53% на Півдні.
Яка ситуація на ТБ і радіо?
Дві третини українців вважають, що частка української мови на телебаченні має становити не менше 75%. Саме така квота встановлена законом, однак на практиці другий рік поспіль в українському телепросторі зростає присутність російської мови.
Частка української мови у прайм-тайм шести провідних телеканалів, яка почала знижуватися ще минулого року, у жовтні 2020 впала до 41%. Натомість суто російськомовні програми минулого місяця становили 46%. Тобто телеканали все більше нав’язують суспільству російську, ігноруючи або обходячи норми закону про телебачення і радіомовлення.
Російська мова цілковито домінує і в українському інтернет-просторі. Наприклад, у Києві частка використання української мови в соцмережах становить лише 16%. Лише в 4 областях українська мова трохи переважає російську в соцмережах.
Натомість на радіо цілковито домінує українська. Навіть на регіональних радіостанціях 54% всіх пісень і понад 90% ведення передач — україномовні.
А що зі сферою послуг?
Моніторинг кафе і ресторанів у 26 містах (усі обласні центри, крім окупованих, а також Кривий Ріг, Маріуполь, Краматорськ та Сєвєродонецьк) показав, що лише 43% закладів харчування мають українську вивіску, що трохи більше, ніж минулого року. Частка закладів, у яких є меню українською мовою за рік стрімко зросла з 75 до 88%. Зросла (до 58%) і частка персоналу, який обслуговує україномовних клієнтів українською мовою (як це і передбачено у законі про мову).
Проте часто ігнорують закон у громадському транспорті. Так, у 36% випадків україномовних пасажирів обслуговують російською мовою у міському пасажирському транспорті, а в міжміських автобусах у 31% випадків.
«Для докорінних змін на краще і забезпечення повноформатного функціонування української мови в усіх суспільних сферах потрібні тривалі об’єднані зусилля держави та громадянського суспільства», — відзначають автори дослідження.
А як має бути?
Мовний закон в Україні набув чинності 16 липня 2019 року. Якщо коротко — цей закон закріплює, що єдиною державною мовою в Україні є українська і вона обов’язкова для органів державної влади та публічних сфер на всій території держави.
Відповідно до закону, державна мова має використовуватися в освітній та медичній сферах, у трудових відносинах та у сфері обслуговування споживачів, а також у публічних заходах, рекламі та інших сферах. Крім того, закон зобов’язує посадовців володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків. Дія цього закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.