Лише 16% дитячих гуртків у Києві та вдвічі менше у Харкові ведуть заняття українською — дослідження
Реальна мовна ситуація в закладах освіти часто не відповідає офіційній статистиці. Значна частина освітнього процесу, особливо в закладах позашкільної освіти, всупереч закону здійснюється російською мовою.
Про це свідчать результати моніторингу волонтерів «Простору свободи» та ініціативи «Навчай українською».
Вони дослідили понад 200 приватних гуртків та секцій для дітей у п'яти найбільших містах України — у Києві, Харкові, Дніпрі, Одесі та Запоріжжі. Йдеться про спортивні секції, танцювальні студії, розвивальні, художні, вокальні гуртки, гуртки програмування тощо.
За їхніми даними, лише 16% дитячих гуртків у Києві та 8% у Харкові ведуть усі заняття українською мовою. У 56% гуртків і секцій для дітей у п’яти найбільших містах України заняття виключно російськомовні.
Зазначено, що у більшості випадків представники організацій розмовляли з україномовними співрозмовниками російською мовою. Лише у Києві відповідали українською одразу (43%) або переходили на українську в процесі розмови (28%).
«Дитячі гуртки та секції, принаймні у великих містах, є одним із чинників, які створюють навколо дітей російськомовне середовище, закладаючи стереотипи мовної поведінки на майбутнє. Навіть у столиці України нерідко є серйозною проблемою знайти дитячий гурток за інтересами з українською мовою занять», — вважають волонтери.
Зазначимо, що з 16 січня 2020 року всі ці організації мають надавати послуги українською мовою, як і вся сфера послуг. Винятки можливі лише для тих клієнтів, які самі хочуть отримувати послуги іншою мовою, а отже, ігнорування права дітей на отримання послуг українською мовою стане незаконним.
А яка ситуація у школах?
Частка школярів, що здобувають освіту українською мовою, за рік зросла з 92% до 96%, а частка першокласників — з 96% до 97,5%. У 8 областях українською навчаються 100% першокласників, а в багатьох областях (включно з Донецькою) цей показник перевищує 99%.
Завдяки переходу на українську мову учнів 5-11 класів, що навчалися раніше російською, загальна частка школярів, що навчаються в класах з російською мовою навчання, за рік знизилася більш як удвічі — з 6,9% до 3,2%.
- Поділитися: