російський «Газпром» припиняє постачання газу до Польщі та Болгарії
російський «Газпром» повідомив польській газовій компанії PGNiG, що з 27 квітня більше не постачатиме газ до Польщі. Подібне повідомлення отримала компанія Bulgargaz — постачання газу до Болгарії також припиниться 27 квітня.
Про це повідомили польська PGNiG та Міністерство енергетики Болгарії.
У Польщі наголосили, що наразі всі постачання клієнтам здійснюють відповідно до їхніх потреб, газові компанії стежать за ситуацією і готові до різних сценаріїв. Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький запевняє, що його країна здатна вже зараз повністю замінити російський газ, цитує Onet. Він зазначив, що Польща підготувалася, диверсифікувавши джерела енергії, тож наразі газосховища заповнені на 86%. Міністерка клімату Анна Москова наголосила: «Нестачі газу в польських будинках не буде».
У Болгарії заявили, що вживають заходів щодо забезпечення альтернативних постачань газу та необхідності обмежувати споживання газу в країні немає. Кажуть, що болгарська сторона повністю виконала свої зобов'язання, однак новий порядок оплати, запропонований росією (оплата через спецрахунки в росбанках), не відповідає контракту і створює ризики для Болгарії.
Що передувало?
23 березня президент росії володимир путін вирішив, що тепер «недружні країни» зможуть платити кремлю за газ лише російськими рублями, а не доларами чи євро. У перелік потрапили всі країни ЄС, США, Велика Британія, Швейцарія, Австрія, Південна Корея, Японія, Австралія, Сінгапур, Тайвань, Україна та ще низка держав.
Польська PGNiG відмовилася від вимог кремля. Неофіційно відомо, що термін розрахунків за газ рублями закінчився 22 квітня, зазначає «Економічна правда». Наприкінці березня прокачка росією газу через «Ямал-Європа» впала до нуля, писав Reuters.
А зранку 25 квітня Польща схвалила свій перший санкційний список, до якого увійшов зокрема «Газпром». Російський монополіст при цьому володіє 48% акцій оператора газогону «Ямал-Європа».
Раніше Польща заявляла, що не продовжуватиме контракт із «Газпромом» після 2022 року і відтак не купуватиме російський газ. Країна запевняла, що отримує газ з інших джерел, завдяки яким закачуються підземні сховища та відбувається постачання споживачам у потрібних обсягах.
25 березня США та ЄС оголосили план відмови від російських енергоресурсів та домовилися про створення спільної оперативної групи, яка має допомогти Європі позбутися залежності від російських нафти й газу. Група шукатиме альтернативні джерела скрапленого газу і працюватиме над зниженням попиту на природний газ у майбутньому.
Окрім того, 26 березня лідери ЄС підтримали ідею країн-членів об'єднати зусилля для закупівлі природного газу. Спільна платформа закупівель також буде відкрита для країн Західних Балкан і трьох асоційованих східних партнерів: України, Молдови та Грузії.