ЄС вагається щодо жорсткіших санкцій проти росії: немає згоди про ембарго російських нафти та газу

Євросоюз працює над шостим пакетом санкцій проти росії. Між країнами—членами триває дискусія щодо ембарго на постачання російських нафти та газу. Єдиної позиції країни не мають.

Про це повідомив німецькому виданню Die Welt верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель.

Так, у Європейські комісії не бачать достатньої підтримки з боку членів ЄС для повного ембарго на російську нафту та газ. Немає одностайної підтримки й альтернативних санкцій, наприклад, карального тарифу на постачання російської нафти та газу.

«Зупинка імпорту нафти і газу або каральний тариф були б важливими для тиску на путіна і змусили його б сісти за стіл переговорів. Але наразі ми в ЄС не маємо єдиної позиції щодо цього питання», — сказав Боррель.

Деякі країни ЄС рішуче виступають проти заборон на імпорт. Німеччина та Австрія, які отримують більшість свого природного газу з росії, проти припинення постачання нафти й газу, поки вони не знайдуть достатні альтернативні джерела постачання.

Проти будь-яких заборон й Угорщина. Прем'єр-міністр Віктор Орбан близький із путіним і зараз лише на половину підтримав санкції Євросоюзу.

Видання пише, що запровадження нафтового ембарго є більш імовірним, ніж заборона на імпорт газу. Оскільки країнам ЄС легше знайти альтернативних постачальників.

Енергетичне ембарго рф

За даними Bloomberg, у 2021 році росія продала енергоносіїв на близько 235 мільярдів доларів — це близько 40% надходжень до її бюджету. Якщо європейські країни не введуть ембарго, у 2022 році росія може заробити на цьому ще більше — 321 мільярд доларів.

Імпорт нафти в ЄС залежний від росії на 27%, проте у випадку із газом цей показник ще більший — 40%. Відмова міжнародних партнерів від російських енергоресурсів — один із пунктів, які українська влада закликає додати до нового пакета міжнародних санкцій проти рф.

У 5-му пакеті санкцій ЄС вже заборонив імпорт російського вугілля з серпня 2022 року, а також закрив свої порти та дороги для російських кораблів та вантажівок. Українська влада наполягає, що наступним кроком має бути ембарго на нафту з рф.

До цього закликав, зокрема, президент України Володимир Зеленський. За його словами, будь-який новий санкційний пакет проти росії, який не зачіпатиме нафту, «буде сприйнятий у Москві з посмішкою».

Свою готовність до запровадження нафтового ембарго вже висловила низка європейських країн, але не всі. Водночас після зустрічі з президентом Європейської ради Шарлем Мішелем 20 квітня Зеленський заявив про впевненість в успіху цього рішення.