росія готує новий наступ на Харків? Що кажуть експерти і як готується українська влада

Про те, що росіяни готують на травень-червень новий наступ заговорили на найвищому рівні. Про це нещодавно казав і президент Володимир Зеленський.

Інформація про те, що можливий наступ росіян буде спрямований на Харківщину, ширилася у медіа з початку року. Тоді українська влада та військові відкидали побоювання, зазначаючи, що ситуація не змінилася та скупчення військ не фіксувалося. Ба більше, ще з осені окупанти намагалися прорвати оборону на Купʼянському напрямку, але не змогли.

Однак розмови про наступ на Харків знову пожвавилися після так званих виборів у рф.

«Ми не можемо ігнорувати будь-яку інформацію про підготовку ворога до наступальних дій, тому вживаємо всіх заходів для адекватного реагування на таку ймовірність», — прокоментував загрозу наступу головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.

Наскільки ймовірний наступ?

Командувач Сухопутних військ Олександр Павлюк заявив, що росія створює нове 100-тисячне угруповання, імовірно, для літнього наступу. А втім, війська не обов’язково можуть використати саме для цього, а для поповнення підрозділів, які втрачають боєздатність.

Павлюк додав, що достеменно плани рф невідомі, але Україна зробить «все для того, щоб максимально завдати втрат противнику».

Каламутять воду й заяви путіна про створення «санітарної зони» вздовж російсько-українського кордону, щоб не було обстрілів території рф.

«Я зараз не готовий говорити про те, що і як ми маємо приєднувати. Не виключаю, що ми змушені будемо в якийсь момент створити певну санітарну зону на територіях, підпорядкованих київському режиму», — сказав путін на запитання про «приєднання» Харківщини до рф.

Розуміння, що означає «санітарна зона», немає, однак російські пропагандисти казали, що йшлося зокрема про Харківську область.

Наприклад, співрозмовник «Медузи» вважає, що вище керівництво росії нібито ставить перед собою ціль захопити Харків і поступово завершувати війну. А «Верстка» написала, що керівництво рф планує найближчим часом мобілізувати до 300 тисяч росіян, начебто щоб оточити місто.

Українські аналітики вважають, що така інформація — вкиди російської пропаганди. Так, керівниця відділу дослідження дезінформації у Texty.org.ua Юлія Дукач сказала, що окупанти користуються атмосферою страху, яка з’являється після посилення атак на Харків, аби поширювати дезінформацію.

«Разом з анонімами російська пропаганда може згодовувати читачам будь-що. Центр протидії дезінформації й уся об’єктивна інформація свідчить про те, що це брехня. У росіян немає можливості зараз просто так взяти й наступати на Харків. Це відверта маніпуляція», — наголосила Дукач.

Що кажуть експерти?

Голова Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан вважає, що нині такий сценарій малоймовірний. Він пояснює, що для наступу на Харків потрібне «значно більше угрупування», зараз росія не має такого резерву.

Кузан зазначив у коментарі hromadske, що нині ми спостерігаємо ситуацію, яка була нещодавно із Сумщиною. Посилення обстрілів супроводжувалося інформаційними вкидами, що окупанти можуть піти на цей регіон. Експерт додав, що українська розвідка знатиме, коли загроза наступу зростатиме.

Ексспівробітник СБУ Іван Ступак сказав для hromadske, що очевидно, що Харків є серед російських цілей, але реалізувати свій план вони зараз не можуть. Тож останні атаки на місто мають на меті знесилити його, щоб тиснути ще й психологічно.

Але ж влада готується?

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський зазначав в інтерв’ю «Укрінформу», що нині українська сторона на Харківщині проводить великий комплекс фортифікаційних робіт, встановлює комплексну систему загороджень та проводить планування застосування військ у разі наступу.

«Ми вже маємо досвід бойових дій у Харківській області, нам вдалося "прорахувати" противника та звільнити значну частину Харківщини. Саме тоді відбувся масштабний обвал російського фронту. Якщо росіяни рушать туди знову, Харків стане для них фатальним містом», — сказав він.

Міський голова Харкова Ігор Терехов переконаний, що росіянам не вдасться виснажити місто. Він стверджує, що паніки немає, а люди згуртовані. Ймовірний наступ він теж назвав інформаційною спецоперацією росії.

Найгірший прогноз, каже Терехов, — це постійні обстріли. Тому місту потрібні сучасні системи протиповітряної оборони. Міський голова додав, що не бачить зараз приводів для евакуації з Харкова.

«Евакуація йде з області, де тривають бойові дії. І ці люди їдуть до Харкова. Наразі у місті — 1,3 млн мешканців. Поки ні ми, ні військові не бачимо приводів для евакуації з Харкова. Це частина російських ІПСО, щоб залякати й змусити нервувати містян», — сказав він.