росія, ймовірно, готує чи вже провела випробування крилатої ракети «Буревісник» із ядерним двигуном — NYT
росія, ймовірно, готується випробувати експериментальну крилату ракету «Буревісник» (SSC—X—9) або вже нещодавно це зробила. Вона має ядерний двигун, а теоретичний радіус дії — 1600 кілометрів.
Про це пише The New York Times із посиланням на звіт аналітичної організації Nuclear Threat Initiative, супутникові знімки норвезької екологічної організації Bellona та платформу відстеження польотів Flightradar24.
На знімках, зроблених вранці 20 вересня, видно численні транспортні засоби, присутні на стартовому майданчику в рф. Там, зокрема, була вантажівка з причепом, який, імовірно, за своїм розміром уміщує ракету.
Видання зауважує, що 31 серпня російська влада випустила повідомлення про «тимчасову небезпечну зону», порадивши пілотам уникати частини Баренцевого моря біля узбережжя та 19 кілометрів від місця, відомого як полігон «Панково». Відтоді повідомлення кілька разів повторювалося. росія публікувала подібне повідомлення перед випробуванням «Буревісника» у 2019 році.
Крім того, як видно на знімках, два російські літаки «Росатом», які використовувалися для збору даних про запуски ракет, на початку серпня були припарковані приблизно за 116 кілометрів на південь від місця ймовірного запуску ракети. Вони залишалися на цій базі принаймні до 26 вересня. Під час випробувань «Буревісника» у 2018 році літаки такого ж типу також перебували поблизу.
За даними платформи відстеження Flightradar24, розвідувальний літак ВПС США RC-135W Rivet Joint здійснив принаймні два польоти біля узбережжя арктичного острова, де розташоване місце ймовірного запуску ракети, 19 і 26 вересня.
Дуже секретний характер ракетної ініціативи «Буревісник» і підбір віддаленого місця запуску ускладнюють визначення того, чи випробування ще буде, чи зброя вже нещодавно була випробувана. Або, можливо, і те, й інше, пояснюють в NYT.
Хоча пускові випробування «Буревісника» раніше проводилися на арктичній базі, росія також могла випробувати лише ракетний двигун ракети або компонент самої ракети.
Більше про ракету
За даними аналітиків, вона може мати звичайну боєголовку, але на практиці, ймовірно, матиме ядерний двигун. За словами експертів, якщо її використовувати у воєнний час, ця ракета може мати потенціал для знищення великих міських районів і військових об’єктів.
Експерти кажуть, що ця ракета небезпечна не лише своєю здатністю нести потужну ядерну боєголовку, але й здатністю викидати шкідливі радіоактивні викиди.
Попередні випробування
Відомо, що росія провела щонайменше 13 випробувань ракети «Буревісник» між 2017 і 2019 роками і всі вони були невдалими. Ракета, запущена в 2019 році, зазнала аварії та, зрештою, вибухнула під час спроби відновлення, убивши сімох людей, стверджували американські посадовці.
У попередніх випробуваннях ракета не змогла пролетіти на відстань, близьку до проєктної, приблизно в 22 тисячі кілометрів. Офіційні посадовці США оцінили, що під час найуспішнішого випробувального польоту, який тривав трохи більш як дві хвилини, ракета пролетіла 35 кілометрів, перш ніж упала в море.
Під час іншого випробування ядерний реактор ракети не вдалося активувати, внаслідок чого вона впала лише за кілька кілометрів від місця запуску.
Невідомо, чи проходив «Буревісник» випробування з 2019 року. Але навіть за умови успішного запуску до «оперативного розгортання» ракети залишаться роки, запевнив виконавчий директор Асоціації контролю над озброєннями Деріл Кімбол.