У США починають випробовувати нову протиотруту від «брудної бомби»

У США починають випробування нового типу протиотрути, яка може допомоги від наслідків вибуху «брудної бомби».

Про це пише BBC.

Йдеться про препарат під назвою HOPO 14-1. Дослідники вважають, що він може допомогти проти деяких матеріалів, як-от урану.

У дослідженні візьмуть участь 42 добровольці, на яких випробовуватимуть різні дози шкідливих матеріалів. Також протиотруту перевірятимуть на наявність побічних ефектів. Очікується, що результати випробування стануть відомими у 2024 році.

Це може бути перший препарат?

Ні. Вже є два препарати, які можна використовувати у разі впливу радіоактивного плутонію, америцію або кюрію. Так, якщо в атмосферу потрапив радіоактивний йод, то можуть допомогти йодні таблетки. А ось видалити радіоактивний цезій та талій може допомогти берлінська лазур.

Що за «брудна бомба»?

Це концепція зброї, що поєднує в собі звичайну вибухівку та радіоактивний матеріал. Комісія із ядерного регулювання США пояснює, що «брудна бомба» є «зброєю масового ураження», а не «масового знищення».

Радіаційна хмара від «брудної бомби» може розсіятися в межах кількох кварталів або кілометрів від місця вибуху. А ось дія ядерної бомби може поширитися на тисячі квадратних кілометрів.

Український контекст

Для України поняття «брудної бомби» не є новим, адже у 2022 році росіяни активно заявляли, що застосувати таку зброю нібито хочуть українці. Проте вагомих доказів цим заявам вони не надавали.

Так, міністр оборони росії сергій шойгу 23 жовтня у телефонних розмовах із главами Міноборони Франції, Великої Британії й Туреччини заявив, що Україна нібито готує провокації із застосуванням «брудної бомби».Після цього уряди Сполучених Штатів, Великої Британії та Франції спільно засудили такі заяви росії, а також наголосили на продовженні підтримки України у війні.

В американському Інституті вивчення війни (ISW) вважали, що росія заявами про намір України застосувати «брудну бомбу» хоче сповільнити або зупинити військову допомогу від Заходу, оскільки стикається з невдачами на полі бою.

На заяви шойгу відреагували і в Україні. Президент Володимир Зеленський у відеозверненні сказав, що «всі добре розуміють, хто є джерелом усього брудного, що тільки можна уявити в цій війні».

Інспектори Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) навіть перевірили низку об'єктів в Україні, але не виявили ознак «брудної бомби».