росія намагається скористатися бажанням Заходу до переговорів та підштовхує до превентивних поступок — ISW

Риторика президента росії володимира путіна вказує на те, що він не зацікавлений у серйозних перемовинах з Україною. Натомість росія намагається скористатися бажанням Заходу вести переговори.

Про це йдеться у щоденному звіті американського Інституту дослідження війни (ISW).

Аналітики заявляють, що росія намагається використати бажання Заходу щодо переговорів та створити певну динаміку. Коли західні чиновники відчуватимуть зобов’язання піти на превентивні поступки (наприклад, зменшити фінансову та військову допомоги Україні), аби заманити рф до перемовин, але не вимагатимуть значних поступок від росії натомість.

Про такі плани можуть свідчити останні заяви російського міністра закордонних справ сергія лаврова та речника путіна дмитра пєскова. Вони обидвоє згадують про росія наприкінці 2021-го та на початку 2022 року вимагала від НАТО «гарантій безпеки»: ніколи не розширюватися на схід, зокрема не брати до лав Альянсу Україну. Крім того, у рф висунули додаткові умови, що передбачають повернення НАТО до конфігурації 1997 року, коли до Альянсу входили 17 країн.«гарантії безпеки», які рф висунула ще до 24 лютого.

Так, лавров 1 грудня заявив, що росія буде готова до переговорів із західними чиновниками, якщо Захід погодиться на їхні «гарантії безпеки».

Крім того, пєсков додав ще одну умову перед потенційними переговорами: Захід має визнати незаконну «анексію» українських територій. Також кремль зберігає розпливчастість щодо теми переговорів. Ймовірно, щоби переконати західних чиновників почати переговорний процес без чіткого визначення, чи спрямовані ці переговори на припинення вогню, мирний процес чи остаточну мирну угоду.

В ISW наголошують, що росія виграє від тимчасової угоди з Україною та Заходом. Адже вона створить паузу в бойових діях, яка дозволить росії зміцнити свої сили. Проте, як кажуть аналітики, путін не виявив значного інтересу до такого припинення вогню.

«кремль продовжує висувати вимоги, які рівнозначні повній капітуляції Заходу, що свідчить про те, що путін продовжує зосереджуватися на досягненні воєнної перемоги», — йдеться у звіті.

Крім того, західні лідери, зокрема президент США, Франції та канцлер Німеччини, підтвердили свою відданість підтримці України у війні проти росії. Наприклад, вони заявляють, що перемовини можливі лише після виведення російських військ з України. А Джо Байден заявляв, що буде готовий до діалогу з путіним, коли той «виявить інтерес» до завершення війни.

Нагадаємо, на початку повномасштабного вторгнення росії Україна намагалася вести перемовини з рф. Зокрема, на переговорах у Стамбулі 29 березня українська делегація передала російській своє бачення міжнародного документа, що зафіксує гарантії безпеки для України в обмін на позаблоковий статус.

Проте врешті перемовини між Україною та росією призупинилися. Президент України Володимир Зеленський пояснив це тим, що жодні переговори з рф щодо завершення війни неможливі, оскільки російська сторона не може сформулювати жодних адекватних позицій.