росія попри поновлення «зернової ініціативи» майже місяць блокує вхід у порт «Південний» — Мінвідновлення
Попри поновлення роботи Чорноморської зернової ініціативи росія продовжує блокувати вхідний флот на порт «Південний» поблизу Одеси.
Про це повідомляється на сайті Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.
Так, 19 травня, було проінспектовано три судна, які прямують на завантаження до портів «Одеса» та «Чорноморськ». В інспекції та реєстрації суден на порт «Південний» росія відмовила в односторонньому порядку без пояснення причин.
20 травня російська делегація у Спільному координаційному центрі (СКЦ) погодилась провести сім інспекцій вхідного флоту на порти «Одеса» та «Чорноморськ», але провела лише дві. Усі заявлені судна на порт «Південний» росія знов викреслила як із реєстраційного списку, так і з інспекційного плану.
21 травня заплановано лише чотири інспекції, але знову без суден на порт «Південний».
У Мінвідновлення (Мінінфраструктури) зазначають, що росіяни блокують найбільш глибоководний порт «зернової ініціативи» майже місяць, із 29 квітня.
Наразі в порту «Південний» зберігається понад 1,5 мільйона тонн агропродукції для 10 країн світу. Цю продукцію мають завантажити на 26 суден, які очікують у територіальних водах Туреччини.
«Порт "Південний" через брак флоту зупинено. Фактично росія не допускає його до участі в "зерновій ініціативі"… У такий спосіб росія знайшла новий шлях, як зменшити ефективність "зернової угоди" і відповідно зменшити експорт на потреби світу», — наголосили в Мінвідновлення.
У відомстві закликають партнерів по угоді — Туреччину та ООН — знайти рішення. Там підкреслили, що в протилежному разі змушені будуть констатувати, що «зернова ініціатива» не працює.
Трохи контексту
Чорноморську зернову ініціативу, яка передбачає вивезення зерна з трьох українських портів — «Чорноморська», «Одеси» та «Південного», — уклали 22 липня 2022 року в Стамбулі за участю України, рф, Туреччини та ООН на 120 днів. Далі її продовжували кілька разів, востаннє — 18 березня.
Українська влада наполягає, щоб Чорноморська зернова ініціатива була безстроковою і продовжувалася автоматично на 120 днів. А ось росія заявляла, що не проти продовження «зернової угоди» після закінчення її терміну 18 березня, але тільки на 60 днів.
росіяни ще з листопада 2022 року під різними приводами саботують і затягують час проведення інспекцій у межах «зернової ініціативи», за якою експортують зерно з України. За даними Мінінфраструктури, це призвело до скорочення обсягів експорту української агропродукції на світові ринки на 15–18 млн тонн.
Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков 17 травня підтвердив, що «зернова угода» продовжить свою дію до 18 липня. За його словами, наразі на потреби світу з України вже відправлено 30,4 млн тонн агропродукції.
Після цього Міністерство закордонних справ рф заявило, що росія не продовжить угоду після 17 липня, якщо не буде виконано п'ять «системних завдань».