росіяни висунули п'ять вимог для продовження «зернової угоди»

Міністерство закордонних справ рф заявило, що росія не продовжить Чорноморську зернову ініціативу після 17 липня, якщо не буде виконано п'ять «системних завдань».

Про це йдеться в заяві російського МЗС.

У відомстві заявили, що 22 липня 2022 року в Стамбулі, окрім «зернової угоди», було схвалено також «Меморандум росія-ООН» із експорту російської сільськогосподарської продукції.

Як стверджують російські дипломати, виконання меморандуму «планомірно саботується Вашингтоном, Брюсселем і Лондоном».

Тому МЗС рф висуває п’ять вимог, без виконання яких «ні про яке розширення "чорноморської ініціативи" не йдеться в принципі, а сама домовленість буде припинена після 17 липня»:

  • перепідключення «Россельхозбанка» до SWIFT;
  • постачання запасних частин;
  • розблокування транспортної логістики та страхування;
  • реанімація аміакопроводу Тольятті — Одеса;
  • «розморожування» активів російських компаній.

Напередодні президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган оголосив, що Угоду про Чорноморський зерновий коридор продовжено ще на два місяці.

Очільник Мінінфраструктури України Олександр Кубраков підтвердив, що «зернова угода» продовжить свою дію до 18 липня. За його словами, наразі на потреби світу з України вже відправлено 30,4 млн тонн агропродукції.

Трохи контексту

Чорноморську зернову ініціативу, яка передбачає вивезення зерна з трьох українських портів — «Чорноморська», «Одеси» та «Південного», — уклали 22 липня 2022 року в Стамбулі за участю України, рф, Туреччини та ООН на 120 днів. Далі її продовжували кілька разів, востаннє — 18 березня.

Українська влада наполягає, щоб Чорноморська зернова ініціатива була безстроковою і продовжувалася автоматично на 120 днів. А ось росія заявляла, що не проти продовження «зернової угоди» після закінчення її терміну 18 березня, але тільки на 60 днів.

росіяни ще з листопада 2022 року під різними приводами саботують і затягують час проведення інспекцій у межах «зернової ініціативи», за якою експортують зерно з України. За даними Мінінфраструктури, це призвело до скорочення обсягів експорту української агропродукції на світові ринки на 15–18 млн тонн.