«росія поставила Україну та європейців за крок від радіаційної катастрофи» — Зеленський відреагував на зупинку ЗАЕС

Якби після першої в історії зупинки Запорізької АЕС не спрацював аварійний захист енергоблоків, ми вже зараз були б змушені долати наслідки радіаційної аварії. росія поставила Україну та всіх європейців за крок від радіаційної катастрофи.

Про це сказав президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні.

«Світ повинен розуміти, яка це загроза: якби дизель-генератори не ввімкнулися, якби після блекауту не спрацювали автоматика і наш персонал станції, то ми вже зараз були б змушені долати наслідки радіаційної аварії», — сказав Зеленський.

Він розповів, що українська сторона робить все, щоб не допустити аварійного сценарію. Але це залежить не тільки від України.

Так, президент наголосив, що потрібен міжнародний тиск, який змусить окупантів негайно вийти з території Запорізької АЕС. «МАГАТЕ та інші міжнародні організації повинні діяти значно швидше, ніж зараз. Кожна хвилина перебування російських військових на атомній станції – це ризик глобальної радіаційної катастрофи», — сказав президент.

Зупинка ЗАЕС

Вдень 25 серпня Держатомрегулювання та «Енергоатом» оголосили, що Запорізька атомна електростанція вперше в історії повністю від'єдналася від енергомережі. Причиною цього стали дії російських окупантів — пожежі на золовідвалах Запорізької ТЕС, що розташовується поруч з АЕС. Внаслідок цього 5-й та 6-й енергоблоки відключилися від електромережі.

Власні потреби АЕС в електроживленні наразі забезпечуються з енергосистеми України через лінію зв'язку ЗАЕС — Запорізька ТЕС. Експертка з ядерної енергетики Ольга Кошарна пояснює, що на станції працюють резервні дизельні генератори.

Перед цим Держатомрегулювання вирішило запровадити на енергоблоках ЗАЕС, куди росіяни завезли зброю, «холодний зупин» — проміжний стан реактора між роботою і перевантаженням палива, під час якого енергоблок має більший запас часу, впродовж якого персонал може ліквідувати ймовірну надзвичайну ситуацію. Але тоді йшлося про 1-й та 2-й енергоблоки.

Експерт Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки України Дмитро Гуменюк пояснював, у разі зникнення електроживлення енергоблока, що працює на потужності, процес плавлення може розпочатися вже за 3 години, якщо нічого не робити. Якщо ж реактор перебуває в стані «холодного зупину», то персонал матиме на відновлення електроживлення 57 годин.