МАГАТЕ хоче відвідати ЗАЕС до 5 вересня. Інспектори, схоже, отримають ширші повноваження, ніж очікувалося — Bloomberg
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) хоче відвідати Запорізьку атомну електростанцію в окупованому Енергодарі до 5 вересня. Підготовка до місії триває.
Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на джерела.
Ще до початку повномасштабної війни МАГАТЕ планувало на два тижні відвідати Запорізьку АЕС у вересні 2022 року — це мала бути перша перевірка за останні 16 років. Тож в агентстві хочуть відвідати станцію до 5 вересня, щоби поєднати одразу дві перевірки, кажуть джерела.
До делегації на станцію мають увійти представники органів охорони та безпеки, посадовці, відповідальні за облік ядерного матеріалу. За словами джерел, офіційні особи МАГАТЕ спершу хотіли отримати доступ до станції, щоб переконатися у тому, що запаси збагаченого урану не зникли. Але тепер, схоже, повноваження інспекторів розширять.
Так, залучення експертів із безпеки дозволить агентству потенційно провести оцінку наслідків обстрілу заводу, а ці висновки можна буде використати для притягнення винних до відповідальності, зазначають у Bloomberg.
Підготовка до візиту
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі 24 серпня у Стамбулі зустрівся з представниками «Росатома», які контролюють захоплену станцію, щоб узгодити місію. Делегація має вирушити з Києва, а потім заїхати на підконтрольну росії територію міста Енергодар біля ЗАЕС.
Як пише видання, найскладнішою частиною переговорів є узгодження тимчасового припинення вогню та безпечне проведення офіційних осіб МАГАТЕ через зону бойових дій.
Гроссі в інтерв'ю France 24 заявив про успішний хід переговорів. За його словами, сторони дуже близькі до узгодження. Він також сподівається, що місія відбудеться «упродовж декількох днів».
Що відбувається на ЗАЕС?
Захоплена окупантами Запорізька АЕС працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки. російські війська регулярно обстрілюють цей критичний об'єкт. Український персонал станції продовжує працювати й докладати всіх зусиль для забезпечення ядерної та радіаційної безпеки, а також ліквідації наслідків пошкоджень.
В «Енергоатомі» наголошували, що обстрілюючи й саму станцію, і лінії, якими вона з’єднується з енергосистемою України, росіяни хочуть від’єднати ЗАЕС від неї. А після цього намагатимуться під'єднати станцію до окупованого Криму.
Оператор ЗАЕС вказує, що через від'єднання генераторів ЗАЕС від енергосистеми України їх не можна буде використовувати для роботи на власні потреби охолодження палива у разі знеструмлення станції. Це наблизить можливий сценарій радіаційної катастрофи.
Україна наголошує на необхідності місії МАГАТЕ. Президент Володимир Зеленський заявляв, що місія може швидко й безпечно потрапити на станцію в легальний спосіб — через вільну територію України.
- Поділитися: