росія заблокувала ключовий документ ООН про нерозповсюдження ядерної зброї. Все через позицію щодо ЗАЕС

росія заблокувала ухвалення підсумкового протоколу конференції ООН з перегляду Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ). А все через те, що у тексті проєкту документа критикується окупація Запорізької АЕС російськими військовими.

Про це йдеться в онлайн-трансляції Конференції.

Десята конференція з перегляду ДНЯЗ після майже 4 тижнів переговорів мала завершитися узгодженням підсумкового документа за схвалення всіх країн.

Та на засіданні ввечері 26 серпня президент Конференції Густаво Злаувінен (Аргентина) оголосив, що Конференція не може досягти згоди щодо фінального документа, оскільки одна країна — росія — виступила проти тексту.

У проєкті тексту наголошувалося на «надзвичайній важливості забезпечення контролю з боку компетентних органів України за ядерними об’єктами, такими як Запорізька атомна електростанція», цитує The Guardian.

Представник російської делегації поскаржився, що частини проєкту документа мають «відверто політичний характер».

При тому, що російська делегація єдина виступила проти узгодженого тексту, вона заявила, що в залі є багато делегацій, у яких є зауваження до тексту. «Певно, якби вони зараз взяли слово, то ці б зауваження пролунали», — заявив представник рф.

Врешті після виступу рф Злаувінен оголосив, що наразі конференція не в змозі досягти згоди щодо своєї основної роботи.

Це вдруге держави-учасниці ДНЯЗ не спромоглися підготувати підсумковий документ. Остання оглядова конференція у 2015 році також завершилася без угоди через розбіжності щодо створення на Близькому Сході зони, вільної від зброї масового знищення.

Чому важлива ця конференція?

Десята конференція з перегляду Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ) стартувала 1 серпня 2022 року, після того, як її відклали на два роки через пандемію COVID-19. Державами-підписантами ДНЯЗ є 191 країна, зокрема «ядерна п'ятірка»: США, росія, Франція, Велика Британія та Китай. Цей договір передбачає перегляд документа кожні п’ять років.

На тлі початку конференції президент США Джо Байден закликав рф та Китай домовлятися про контроль над ядерним озброєнням.

Байден наголосив, що його адміністрація готова оперативно вести переговори щодо нової системи контролю над озброєннями, яка замінить СНО-3 або New Start — договір між США та росією про обмеження кількості стратегічних наступальних озброєнь в обох країнах. Термін цієї угоди завершиться вже у 2026 році.

«Навіть у розпал Холодної війни Сполучені Штати та Радянський Союз змогли працювати разом, щоб відстояти нашу спільну відповідальність за забезпечення стратегічної стабільності», — зазначив тоді Байден.