росія заявила, що готова продовжити «зернову угоду», але тільки на 60 днів

російська сторона заявила, що не проти продовження Чорноморської зернової ініціативи після закінчення її терміну 18 березня, але тільки на 60 днів.

Про це після завершення переговорів із представниками ООН у Женеві заявив заступник міністра закордонних справ рф Сергій Вершинін, передає російський «Интерфакс».

Вершинін зазначив, що надалі позиція росії визначатиметься ситуацією з сільськогосподарським експортом рф, включно з банківськими платежами, логістикою та постачанням аміаку трубопроводом «Тольятті — Одеса».

Водночас Вершинін стверджує, що заявлені раніше США, ЄС та Великою Британією санкційні послаблення для російського продовольства й добрив на ділі «не працюють», і заявив про проблеми у російських експортерів.

Доповнено о 22:28. Українська сторона заявила, що пропозиція росії продовжити «зернову угоду» на 60 днів суперечить самій угоді, оскільки та передбачає продовження лише на 120 днів.

Що кажуть в ООН?

Представник генсека ООН Стефан Дюжаррік заявив, що організація працює з усіма сторонами, які мають стосунок до Чорноморської зернової ініціативи, і вживає всіх можливих зусиль для її збереження, передає «Інтерфакс-Україна».

На уточнювальне запитання про озвучену російською стороною можливість продовження угоди на 60 днів він сказав, що не «вдаватиметься в деталі прямо зараз». Інформація про позицію ООН щодо цього питання, ймовірно, надійде з Женеви, додав Дюжаррік.

Трохи контексту

Переговори стосовно можливого продовження «зернової угоди» між офіційними представниками ООН та заступником глави МЗС рф Вершиніним відбулися в Женеві 13 березня. Новини про переговори призвели до падіння цін на пшеницю та кукурудзу, великим експортером яких є Україна.

Також продовження дії «зернової угоди» обговорювалося 8 березня на зустрічі президента України Володимира Зеленського та генерального секретаря ООН Антоніо Гутерреша.

Поки що дія Чорноморської зернової ініціативи узгоджена до 18 березня 2023 року. росія неодноразово наполягала на розблокуванні в межах угоди експорту її мінеральних добрив.

Більше про угоду

Україна є великим світовим виробником та експортером зерна, але її експорт постраждав від повномасштабного вторгнення росії 2022 року.

Чорноморська зернова ініціатива була створена за посередництва ООН і Туреччини в липні минулого року та продовжена в листопаді, але термін її дії закінчується 18 березня, якщо не буде узгоджено подовження.

За перші 6 місяців роботи ініціативи з українських морських портів вийшло 691 судно. Вони вивезли 19 мільйонів тонн агропродукції.

Зазначимо, експорт зерна з України знизився на 26,6% — до 32,9 млн тонн у сезоні 2022/23 станом на 6 березня — через менший урожай і логістичні труднощі, спричинені вторгненням росії.