Генсек ООН прибув до Києва, щоб обговорити із Зеленським «зернову угоду» (ДОПОВНЕНО)

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш
Генеральний секретар ООН Антоніу ГутеррешWikimedia Commons

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш зранку 8 березня прибув до Києва. Він зустрінеться із президентом Володимиром Зеленським та обговорить із ним Чорноморську зернову ініціативу.

Про це повідомив речник генсека ООН Стефан Дюжаррік.

Доповнено о 16:20. Президент України Володимир Зеленський і генсек ООН Антоніу Гутерреш за підсумками зустрічі висловилися за продовження Чорноморської зернової ініціативи після 18 березня, коли термін попередньої домовленості добігає кінця. Про це вони повідомили на спільному брифінгу у Києві, цитує «Інтерфакс-Україна».

Зеленський також наголосив, що важливо працювати у межах гуманітарної ініціативи «Зерно з України», де вже вдалося залучити понад 200 млн доларів і відправити 140 тисяч тонн українського зерна в Європу, Кенію. Ефіопію, Сомалі.

Гутерреш зазначив, що Чорноморська зернова ініціатива забезпечила експорт 23 млн тонн зерна — це допомогло знизити продовольчі ціни у світі.

З-поміж іншого Зеленський та Гутерреш обговорили, як припинити ядерний шантаж росії та гарантувати безпеку всіх ядерних станцій, інвентаризацію зони навколо Запорізької АЕС; повернення додому незаконно депортованих українських дітей тощо.

Генсек ООН також прокоментував відео зі стратою українського військовослужбовця: «Страшні кадри, на яких українського військовослужбовця було, очевидно, вбито, — ще одне нагадування про те, що законів ведення війни необхідно дотримуватися».

Зазначимо, це вже третій візит генсека ООН в Україну з початку повномасштабного вторгнення. Вперше він відвідав Україну наприкінці квітня 2022 року: тоді росіяни вдарили по Києву просто під час його візиту. Вдруге Гутерреш приїздив у серпні: того разу він у Львові обговорював із Зеленським місію МАГАТЕ на Запорізьку атомну електростанцію.

Про «зернову угоду»

Україна є великим світовим виробником та експортером зерна, але її експорт постраждав від повномасштабного вторгнення росії 2022 року.

Чорноморська зернова ініціатива була створена за посередництва ООН і Туреччини в липні минулого року та була продовжена в листопаді, але термін її дії закінчується 18 березня, якщо не буде узгоджено подовження. За даними Reuters, Україна вже почала онлайн-переговори з партнерами щодо продовження угоди.

За перші 6 місяців роботи ініціативи з українських морських портів вийшло 691 судно. Вони вивезли 19 мільйонів тонн агропродукції.

Крім того, 26 листопада президент Володимир Зеленський оголосив про початок програми Grain from Ukraine («Зерно з України»). Її метою стане забезпечення зерном бідних країн Азії та Африки.