Розвідка США повідомила, як іноземні країни впливали на вибори президента: Росія дискредитувала Байдена, а Іран ㅡ Трампа

Американська розвідка представила звіт про втручання у вибори президента США у 2020 році. Хоча технічних маніпуляцій щодо підрахунку голосів за кандидатів не було, розвідники виявили, що іноземні країни все ж впливали на думку виборців.

Про це йдеться у звіті, який опублікував Офіс директора національної розвідки США.

Зокрема розвідники зазначають, що президент Росії Володимир Путін знав та, ймовірно, скеровував роботу розвідувальних служб Росії щодо дискредитації нинішнього президента США Джо Байдена під час президентських виборів.

У звіті зазначають, що на відміну від президентських виборів у США у 2016 році, не було помічено спроб російських хакерів вплинути на виборчий процес. Проте люди, причетні до російської розвідки, поширювали у країні вигідні Росії наративи проти Байдена та за Трампа, а також впливали на впевненість людей щодо процесу виборів.

Зв'язок з Україною

Наприклад, кажуть розвідники, Росія залучила позафракційного народного депутата Андрія Деркача, який «мав великий вплив на вибори президента». Так у звіті зазначають, що Деркач у межах кампанії проти Байдена у 2020 році чотири рази опублікував аудіозаписи про нібито причетність політика та інших американських посадовців до корупційних скандалів в Україні. Більше про «плівки Деркача» читайте тут.

Також причетними до дискредитації Байдена називають російського агента Костянтина Килимника, інших пов'язаних з Україною та російською розвідкою людей та їхніх мереж, російські державні медіа та «інтернет-тролів».

Іран ㅡ проти Трампа

За даними розвідників США, Іран проводив кампанію, спрямовану на підрив підтримки Трампа. В основному іранські спецслужби зосередились на соцмережах, де поширювали пропаганду та маніпулятивні повідомлення щодо боротьби проти COVID-19 у США, економічний спад та громадські заворушення. Наприклад, Іран надсилав повідомлення від нібито праворадикального угруповання «Proud Boys», яке підтримує Трампа, до виборців, які віддавали перевагу Демократичній партії, аби ті голосували за кандидата-республіканця. Ці ж іранські групи створювали та поширювали відео, у яких нібито розкривалась підробка голосів на виборах.

А що інші країни?

У звіті розвідники також згадують Китай, Кубу та Венесуелу. Так у США не знайшли жодних доказів впливу китайців на президентські вибори. Розвідники пояснюють, що КНР були однаково невигідні обидва кандидати. Окрім того, країна намагається встановити більш стабільні стосунки зі Штатами.

Водночас у звіті зазначили, що помітили зусилля Куби, Венесуели та ліванської групи бойовиків «Хізболла» вплинути на вибори, але загалом наслідки їхнього втручання була значно меншими за масштабами, ніж з Росії та Ірану.