Позафракційний народний депутат Андрій Деркач оприлюднив начебто записи телефонних розмов п’ятого президента України Петра Порошенка з колишнім віцепрезидентом США, а нині претендентом на президентську посаду від Демократичної партії Джозефом Байденом.

За словами Деркача, записи він отримав від неназваних «журналістів-розслідувачів», які стверджують, що Порошенко сам записував свої розмови з Байденом. Йдеться про дві частини записів, зроблених начебто наприкінці 2015 — на початку 2016 років.

Деркач також додав, що передав усі матеріали в Офіс генерального прокурора. Там поки заяви депутата не прокоментували.

Перша частина записів стосується начебто «1 мільярда доларів американських платників податків в обмін на збереження схем Burisma та міжнародної корупції». На них зафіксовано начебто голоси Порошенка, Байдена і тодішнього держсекретаря США Джона Керрі.

Нагадаємо, Burisma — українська нафтогазодобувна компанія, яка належить ексміністру природних ресурсів Миколі Злочевському. У 2014-19 роках в наглядовій раді Burisma працював син Джозефа Байдена Гантер. Опоненти Байдена стверджували, що той у статусі віцепрезидента США тиснув на українську владу, аби та не розслідувала діяльність Burisma.

Тиск цей полягав у ненаданні 1 мільярду доларів кредитних гарантій Україні — про це начебто свідчили слова самого Байдена, які той сказав 23 січня 2017 року на засіданні американської Ради з міжнародних відносин.

«Я сказав, що ви не отримаєте мільярд доларів. Я сказав: я їду через шість годин, якщо ваш генпрокурор не буде звільнений до того часу, ви не отримаєте грошей. І той сучий син був звільнений. І на його місце поставили того, кому на той час довіряли», — сказав тоді Байден.

Утім ані коли Шокін за наполяганням Порошенка подав заяву про відставку (16 лютого 2016 року), ані коли Верховна Рада затвердила відставку Шокіна за власним бажанням (29 березня 2016 року), Байдена в Києві не було.

Крім того, сам Байден стверджує, що підставою для тиску щодо звільнення Шокіна була не справа Burisma, а неефективність генпрокурора в боротьбі з корупцією. Що ж стосується справ Burisma, то в травні 2019 року колишній заступник Шокіна Віталій Касько в інтерв’ю Bloomberg заявив, що тиск Байдена щодо відставки Шокіна мав місце вже після фактичного заморожування справ щодо Burisma.

Крім того Деркач стверджує, що отриманий мільярд доларів від США влада України спрямувала на фінансування оборонного сектора. Однак він був насправді спрямований на випуск Україною облігацій, кошти від якого пішли на соціальну підтримку населення.

Друга частина стосувалася начебто «зовнішнього управління Україною руками Порошенка і “соросят”». Ішлося про те, що за вказівками Байдена Порошенко начебто блокував дочасні вибори до Верховної Ради навесні 2016 року (які мали відбутися, бо після виходу «Батьківщини» й «Самопомочі» з коаліції в ній було менше 226 депутатів) та голосування за відставку тодішнього уряду Арсенія Яценюка.

В одній із начебто розмов із Байденом від 11 лютого 2016 року Порошенко говорив, що «в порушення закону» приставив до тодішнього міністра економіки Айвараса Абромавічуса державну охорону. Крім того, як стверджував Деркач, Абромавічус стояв за рішенням створити наглядові ради в усіх державних компаніях України, внаслідок чого ті опинилися під контролем «соросят і заробітчан-інтуристів». Як приклад наводилися Сергій Лещенко (Укрзалізниця) і Мустафа Наєм, а також сам Абромавічус (Укроборонпром).

Згадав Деркач і про ПриватБанк. У розмові від 16 листопада 2016 року начебто Порошенко говорить начебто Байдену, що заяву про націоналізацію банку олігарха Ігоря Коломойського оголосять після 22 листопада, бо в парламенті (де багато депутатів підконтрольні Коломойському) треба проголосувати бюджет. Звідси депутат чомусь робить висновок, що Коломойський «заважав схемам» Порошенка й Байдена і «не хотів віддавати їм» свій телеканал «1+1» (про який у вищезазначеній розмові не було й згадки).

Тут слід зазначити, що, за словами економічної редакторки «Дзеркала тижня» Юлії Самаєвої, про проблеми з ПриватБанком виданню стало відомо ще влітку 2015 року, а його акціонерам — ще раніше.

Реакція. Як передає 5 канал, партія «Європейська солідарність», яку очолює Порошенко, заявила, що записи начебто розмов, оприлюднені Деркачем, «сфабриковані заради дискредитації України і штучного її втягнення в американську виборчу кампанію». Там також додали, що це «російська провокація», мета якої полягає в підриві двопартійної підтримки України з боку США.

Нагадаємо, Андрій Деркач не вперше з'являється в інформаційному просторі в контексті розслідування дій Джозефа Байдена. Ще в грудні 2019 року він зустрівся з особистим адвокатом Дональда Трампа Рудольфом Джуліані та обговорив створення міжпарламентської групи «Друзі України СТОП корупція».

Про групу відтоді чути не було, але внаслідок розслідування справи щодо імпічменту президента США Дональда Трампа стало відомо, що Джуліані був одним із кураторів так званого неформального каналу американської зовнішньої політики щодо України. Цей канал намагався тиснути на новообрану українську владу, аби та оголосила (і, можливо, почала) проведення розслідувань проти Burisma та Байденів-старшого й молодшого.

Поділитись: