Саміт G20: Трамп, Путін, зміна клімату та 39 кілограмів кокаїну
28–29 червня в японській Осаці відбувся саміт G20. Зустріч «Великої двадцятки» знову стала місцем розмови президентів США та Росії. Лідери країн обговорювали проблеми України, Венесуели та Сирії, говорили про економічне співробітництво та забезпечення сталого розвитку. Громадське розповідає деталі.
Офіційні теми форуму такі: глобальні економічні ризики, торговельні суперечки, збільшення зайнятості та інвестицій, інновації та штучний інтелект, а також можливості для жінок. Окремі країни також домовляються, як протидіяти змінам клімату та боротися із забрудненням навколишнього середовища. Зокрема, Японію турбує забруднення Світового океану пластиком.
На саміті виникли суперечки через текст підсумкового комюніке. У ньому учасники підтвердили свою відданість захисту клімату. Країнам вдалося переконати Трампа підписати документ, хоч і з особливою позицією США: країна вийшла з Паризької кліматичної угоди й не збирається змінювати позицію.
Трамп і Путін: «добрі відносини»
Остання повноцінна зустріч президентів США та Росії відбулася минулого липня в Гельсінкі. Кілька місяців по тому Білий дім скасував зустріч Трампа з Путіним на саміті «двадцятки» в Буенос-Айресі», пояснивши це захопленням Росією українських моряків поблизу Керченської протоки. Але, попри заяви, що їх звільнення має бути передумовою зустрічі, розмова двох президентів у столиці Аргентини все-таки відбулась.
Цього разу два лідери знову зустрілися на міжнародному форумі. Зустріч тривала майже півтори години і відбулась за участі членів делегацій. Як повідомив Білий дім, Україна була однією з тем розмови, разом із Венесуелою, Іраном та Сирією. Трамп відповів журналістам, що не обговорював із Путіним питання захоплених українських моряків. Натомість Путін стверджує, що під час якоїсь із розмов президент США порушував це питання.
Білий дім підсумував, що Трамп і Путін «погодилися, що поліпшення відносин в інтересах обох країн, а також світу».
«У нас дуже, дуже добрі відносини. І ми плануємо добре провести час. Багато позитивних речей має відбутися у відносинах», — сказав Трамп на початку зустрічі. Він анонсував обговорення питань торгівлі, роззброєння та протекціонізму.
Після запитання журналіста, чи не вимагатиме Трамп від Путіна не втручатися в американські вибори, той повернувся і з легкою усмішкою сказав: «Не втручайтеся у вибори, президенте». У New York Times зазначили: це вкотре продемонструвало, що президент США сприймає проблему менш серйозно, ніж інші.
У суботу Трамп ще й назвав Путіна «чудовою людиною».
Трамп, Меркель і «нудні» демократи
Білий дім повідомив, що з канцлеркою Німеччини Анґелою Меркель Трамп обговорив, зокрема, підтримку економічних реформ в Україні. Також вони говорили про дії Ірану на Близькому Сході й ситуацію в Лівії. Сама Меркель заявляла, що обговорюватиме з президентом США також торгівлю, інвестиції, ситуацію в Західній Африці й боротьбу з тероризмом.
«Вона фантастична людина, фантастична жінка. І я радий бути її другом», — заявив Трамп. Похвалив він і торговельні відносини між країнами.
Днями у світі знову занепокоїлися здоров’ям Меркель. Вона вже вдруге тремтіла під час офіційного заходу — цього разу під час промови німецького президента Франк-Вальтера Штайнмаєра. Речниця уряду Німеччини Мартіна Фітц заявила, що відео та фото з Осаки «демонструють, що канцлерка активна і здорова».
На зустрічі з Меркель Трамп не втримався від заяви на внутрішньополітичну тему й розкритикував демократів. Кандидати від Демократичної партії саме проводили перші дебати в боротьбі за право балотуватися в президенти.
«Знаєте, вони провели перші дебати минулого вечора. Можливо, ви дивилися. Було не дуже цікаво, можу сказати. І ще одні зараз тривають. У них точно багато кандидатів, ось і все. Тому з нетерпінням чекаю, щоби проводити час із вами, а не дивитися», — мовив він до Меркель. У Twitter він розкритикував підтримку демократами медичного забезпечення для нелегальних мігрантів.
29 червня він провів розмову і з лідером Китаю Сі Цзіньпіном, яку назвав чудовою. Китай та США домовилися поки що не запроваджувати нові мита в торговій війні між собою та відновити перемовини.
Також Трамп погодився зняти заборону для американських компаній продавати технологічну продукцію китайському гіганту Huawei. Він каже, що «тепер немає великої, надзвичайної національної проблеми». Заборона, запроваджена Вашингтоном у травні, зобов’язувала виробників отримувати спеціальний дозвіл на підписання контракту з Huawei — нібито через ризики нацбезпеці.
Путін, прівєт!
Саме словом «прівєт» з Путіним привітався президент Франції Емманюель Макрон. Президенти зверталися одне до одного на «ти». На саміті сторони обмінялися запрошеннями: Макрон покликав Путіна на Паризький форум миру в листопаді. Натомість Путін запросив французького колегу на святкування 75-річчя перемоги в Другій світовій війні. Президент РФ назвав Францію одним із найважливіших іноземних партнерів.
Макрон висловив сподівання, що в липні вдасться провести зустріч у нормандському форматі. Про те, що вона може відбутися, уже неодноразово говорили представники різних країн. Востаннє лідери зустрілися в такому форматі в жовтні 2016 року. Макрон нагадав, що треба виконувати Мінські домовленості.
На відміну від Трампа, про українських військовополонених згадала прем’єрка Британії Тереза Мей. Вона заявила, що будь-який прогрес вимагає деескалації конфлікту на Донбасі та звільнення 24-ох моряків. Вона запевнила, що нормалізації двосторонніх відносин між Британією та Росією не буде, поки РФ не припинить діяльність, яка дестабілізує.
Зустріч Мей із Путіним була першою з часу отруєння Сєрґєя та Юлії Скріпалів у Солсбері. Тоді Мей заявила, що Велика Британія «має незаперечні докази, що за цим нападом стояла Росія».
Також зустрілася з Путіним канцлерка Меркель: домовилися продовжувати роботу в нормандському форматі.
Що ще відбулося
Європейські лідери — очільники Єврокомісії та Європейської Ради Жан-Клод Юнкер і Дональд Туск, президент Макрон, канцлерка Меркель, італійський прем’єр Джузеппе Конте та представники інших країн телефоном — на саміті попередньо обговорювали призначення високопосадовців ЄС. У ЄС кажуть: прогрес є, але імена називати ще рано.
30 червня в Брюсселі відбудеться другий раунд обговорення кандидатів на найвищі посади в ЄС: президентів Єврокомісії та Європейської Ради, а також представника з питань спільної зовнішньої та безпекової політики. Європейські лідери планують визначитися щодо призначень до 2 липня, коли Європарламент розпочне роботу в новому складі.
Курйозом, пов’язаним із самітом, стало затримання сержанта Мануеля Сілву Родріґеша, який супроводжував президента Бразилії Жаїра Болсонару до Осаки на одному з військових літаків. Під час транзитної посадки в іспанській Севільї в його багажі знайшли 39 кілограмів кокаїну. Чоловіка затримали місцеві правоохоронці. Загалом Родріґеш супроводжував трьох президентів у 29 міжнародних поїздках.