Продавчині перевіряють смартфони Huawei в фірмовому магазині у Бангкоку, Таїланд, 21 травня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/RUNGROJ YONGRIT

У середині травня США зробили черговий крок у торговій війні з Китаєм. І знову під ударом опинився телекомунікаційний гігант Huawei, смартфони виробництва якого дуже популярні в Україні. Громадське розповідає, чому компанія потрапила під санкції США, та які це може мати наслідки для користувачів.

Нові санкції проти Huawei

15 травня американський президент Дональд Трамп розширив повноваження влади для захисту американських інформаційно-телекомунікаційних мереж. Міністерство торгівлі США внесло Huawei, найбільшого у світі виробника телекомунікаційної продукції, до «чорного списку» компаній, яким обмежено доступ до американських технологій та товарів. На думку Вашингтона, її діяльність загрожує національній безпеці Сполучених Штатів. До чорного списку також потрапили майже 70 пов’язаних із Huawei фірм. Ці звинувачення компанія планує оскаржити в суді.

20 травня уряд США випустив тимчасову ліцензію на 90 днів, завдяки якій ці компанії зможуть підтримувати роботу наявних мереж та оновлювати програмне забезпечення. Коли обмеження набудуть чинності, американським виробникам для продажу технологій китайським компаніям потрібна буде спеціальна ліцензія уряду США.

Вже є наслідки заборони. Частково від співпраці з Huawei відмовився Google. Тому мобільні телефони виробника відключать від оновлень операційної системи Android. Їхні нові пристрої, найімовірніше, не матимуть доступу до Google Play, Google Maps, Gmail та YouTube, а також деяких інших популярних застосунків. Це не стосується телефонів, які вже є в користувачів або в магазинах.

За інформацією Bloomberg, декілька великих виробників мікросхем повідомили своїм працівникам, що не постачатимуть обладнання Huawei — йдеться про Intel, Qualcomm, Xilinx та Broadcom. Наприклад, Intel для китайського гіганта є основним постачальником серверних процесорів, а Qualcomm постачає процесори та модеми для смартфонів.

Слідом за американськими компаніями припинила постачання мікросхем німецька Infineon.

Керівник Huawei Жень Чженфей проблеми не заперечує, але переконує, що компанія зможе знайти заміну американським чипам. Компанії США для Huawei на другому місці після китайських. Компоненти для них виробляють також у Південній Кореї.

У Huawei санкцій чекали. Зокрема, компанія розробила власну операційну систему Hongmeng та розробляє магазин застосунків під назвою App Gallery. Також, за даними ЗМІ, вона накопичила на своїх складах електронні компоненти, яких вистачить щонайменше до кінця цього року. Проте фахівці однаково прогнозують серйозні наслідки.

Як сказав Громадському консультант і експерт ринку телекомунікацій Роман Хіміч, наразі складно спрогнозувати кінцеві наслідки санкцій. Досвід компанії ZTE, китайського конкурента Huawei, свідчить, що «є ймовірність угоди між сторонами, врегулювання конфлікту». Минулоріч США запровадили проти неї санкції, а потім скасували.

Поки що керівництво Huawei заперечує, що піде цим шляхом.

«Якщо санкції не скасують, можна очікувати серйозних наслідків для глобального бізнесу компанії Huawei», — вважає пан Хіміч. Без американських розробок вести бізнес у нинішніх масштабах буде неможливо.

Відвідувачі біля стенду компанії Google на виставці Big Data в місті Гуйян, провінція Гуйчжоу, Китай, 28 травня 2018 року
Фото:

EPA-EFE/ EPA-EFE/ALEKSANDAR PLAVEVSKI

Політика та технології

Проблеми в Huawei почалися торік. Першого грудня в Канаді на запит США затримали дочку засновника компанії та її фінансову директорку Мен Ванчжоу. Наприкінці січня Міністерство юстиції США офіційно висунуло 13 звинувачень проти Huawei. Зокрема, звинувачують Huawei у банківському шахрайстві, яким компанія обійшла американські санкції проти Ірану.

Також Вашингтон уважає, що влада Китаю може використовувати компанію з метою шпигунства. Проблема в китайському законі про національну розвідку 2017 року, через який компанії можна змусити співпрацювати зі спецслужбами.

Сполучені Штати заборонили використовувати обладнання Huawei для створення в країні мереж стандарту 5G. Мовляв, завдяки цьому Китай може отримати доступ до життєво важливої інфраструктури держав-конкурентів.

У Huawei переконують, що влада Китаю не має на них впливу. Компанія наголошує, що США досі не надали докази й у відповідь подала позов до Федерального суду в Техасі. Huawei розраховує переконати уряди країн, підписавши з ними угоди, що гарантуватимуть безпечність мереж нового покоління.

Поки що свідчення про загрози лише неофіційні. Наприклад, з посиланням на джерело в ЦРУ британське видання Times повідомило, що Huawei отримувала кошти від різних служб держбезпеки Китаю. А згідно з дослідженням науковців, Huawei може володіти китайська влада. 99 % холдингової компанії Huawei належать профспілковому комітету — а в Китаї це зазвичай означає підконтрольність уряду, бо працівники не обирають лідерів профспілок та не контролюють їхні рішення.

Роман Хіміч каже: відомі успішні спроби промислового та військового шпигунства Китаю, але доведених фактів використання Пекіном начебто спеціально створених слабких місць у телекомунікаційному обладнанні та програмному забезпеченні досі немає.

США — не єдина країна, що воює з Huawei. Минулоріч компанії заборонили будувати мережі 5G уряди Австралії та Нової Зеландії. Тепер такий крок розглядає Канада — тамтешня опозиція виступає проти надання дозволу, бо також переймається зв’язками компанії з китайською владою.

Водночас не всі країни схвильовані загрозами нацбезпеці. Велика Британія дозволила Huawei брати участь у розробці неосновних частин інфраструктури 5G. У лютому завдяки витоку інформації в пресу стало відомо, що британська розвідка не вважає пов’язані з Huawei ризики значними. Через цей витік міністру оборони Британії Ґевіну Вільямсону довелося піти у відставку. Попри позицію уряду Британії, британські оператори Vodafone та EE відмовилися використовувати пристрої Huawei для розгортання 5G.

Вразливість Австралії, Британії, Канади, Нової Зеландії чи США може означати вразливість інших країн з цього переліку. Разом вони належать до альянсу Five Eyes, і їхні розвідки обмінюються інформацією.

Жінка працює на найбільшій в Азії фабриці прецизійних технологій Everwin у Дунгуані, провінція Гуандун, Китай, 9 травня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/ EPA-EFE/ALEKSANDAR PLAVEVSKI

5G для людей: розумні зубні щітки та авто без водіїв

Причини санкцій можуть полягати не лише в нацбезпеці, або ж узагалі не в ній. На ринку вважають, що в розробці технології 5G Huawei приблизно на рік випереджає конкурентів. У червні в продажу має з’явитися перший смартфон виробника з підтримкою 5G. І станом на кінець березня компанія підписала понад 40 угод із провідними світовими операторами про розгортання мереж цього стандарту.

5G — це стандарт підключення до інтернету п’ятого покоління. Загалом він означає швидше завантаження даних, ширше покриття та більш стабільне підключення. Представники Huawei вважають, що 5G важливий передусім для великого бізнесу, а не пересічного власника смартфона. Об’єднання мобільних операторів GSM Association прогнозує, що у 2025 році на цей стандарт припадатиме приблизно 15 % підключень

Проте 5G стосується не лише мобільних телефонів: наприклад, його можна вбудувати в зубні щітки, які аналізуватимуть, наскільки добре ви чистите зуби, або «розумні» чашки, що нагадуватимуть вам, що варто випити води. Тобто технологія тісно пов’язана з так званим «інтернетом речей».

У ширшому сенсі 5G — це майбутнє наших міст: наприклад, транспорт без водіїв.

Паралельно з заборонами для китайського гіганта триває торгова війна США з Китаєм. Досі спроби припинити її були невдалими. Фахівці вбачають в обмеженнях для Huawei не лише наслідок цієї війни, а й вияв суперництва Заходу з Китаєм у сфері технологій. Попереду протистояння на десятиріччя.

«Рушійною силою протистояння США й Китаю, включно з нинішньою торговою війною, є боротьба США за збереження своєї гегемонії. США розглядають Китай як найбільш потужного й потенційно небезпечного суперника, який, на відміну від Росії, має співмірну економічну, інтелектуальну та наукову міць», — переконаний Хіміч. Він підкреслює, що на ситуацію варто дивитися комплексно, враховуючи й політику, й економіку, і нацбезпеку.

Роман Хіміч називає три завдання адміністрації президента США. По-перше, це «відновлення індустріального суверенітету США». Воно потрібне через «неприйнятно високий рівень залежності від іноземних виробників, зокрема резидентів недружніх держав». За його словами, серед чотирьох глобальних телеком-виробників — крім Huawei і ZTE, це — шведський Ericsson та фінський Nokia Networks — немає жодного американського.

По-друге, адміністрація Трампа поступово встановлює повний контроль над національною інфраструктурою. У такий спосіб вона захищається на випадок загострення конфлікту з Китаєм та використання кібернетичної зброї, зокрема для пошкодження американської інфраструктури.

По-третє, США хочуть вирівняти торговий дисбаланс у відносинах із Китаєм. «Тобто мова йде про класичний протекціонізм», — додав Хіміч.

Люди відвідують стенд ZTE і презентацію розробки технології 5G під час Big Data Expo в Гуйяні, провінція Гуйчжоу, Китай, 26 травня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/ALEKSANDAR PLAVEVSKI

А що з економікою?

За кількістю проданих смартфонів Huawei у світі поступається лише Samsung: 19 % проти 23 % у першому кварталі цього року. У свіжому рейтингу 100 найдорожчих брендів світу від Forbes Huawei посіла 97 місце, а рік тому була 79-ою. В аналогічному рейтингу від Brand Finance, який публікують щороку в січні, компанія навпаки піднялася з 25-го на 12 місце.

Санкції проти Huawei вдарять не тільки по самій компанії, а й по її постачальниках, зокрема американських технологічних гігантах. Наприклад, Micron Technology. Компанія Lumentum, яка розробляє оптичні компоненти приладів зв’язку, уже прогнозує зменшення виторгу в цьому кварталі на 8 %.

Вочевидь, заборони затримають розгортання мереж 5G в Китаї та світі. І це також може завдати збитків американським компаніям, які залежать від зростання китайської економіки. МВФ уважає торговельні війни Дональда Трампа з Китаєм причиною сповільнення зростання світової економіки.

«Наслідки для глобальної економіки загалом будуть несприятливими. Непримиренні суперечності між США й Китаєм призводять до фрагментації глобальних ринків. Усі без винятку економічні агенти, уряди, суб’єкти економічного, політичного та іншого життя будуть змушені визначатися, до якого з таборів вони приєднаються», — каже Руслан Хіміч.

На його думку, можуть бути й наслідки для України.

«У найгіршому випадку українські телеком-компанії, економіка загалом і держава зазнають дуже серйозних збитків. Устаткування китайських виробників становить приблизно половину усього встановленого на мережах українських операторів. Щоб його замінити, знадобиться інвестувати кілька сотень мільйонів доларів упродовж декількох років. Це більше, ніж було вкладено в розгортання мереж поколінь 3G і 4G. Тоді українським операторам доведеться списати вже зроблені інвестиції. За такого розвитку подій не тільки на мережі п'ятого покоління, а й на подолання цифрового розриву просто не залишиться коштів. Національний ринок мобільного зв'язку виявиться відкинутий на кілька років назад», — підсумовує експерт.

Поділитись: