Самок рідкісних каліфорнійських кондорів уперше запідозрили в розмноженні без участі самців

Науковці в зоопарку Сан—Дієґо за допомогою генетичного аналізу підтвердили, що принаймні двоє каліфорнійських кондорів у них народилися від самок без участі самця. Це відкриття може змінити наше уявлення про збереження цього рідкісного виду птахів.

Про це йдеться в науковому дослідженні, оприлюдненому 28 жовтня у журналі Journal of Heredity, повідомила пресслужба зоопарку.

Своє відкриття працівники зоопарку здійснили під час планового аналізу генетичного матеріалу двох каліфорнійських кондорів, народжених у 2001 і 2009 році від двох різних самок, обидві з яких жили із самцями. Одна з них мала 11 пташенят, інша — 23 і жила із самцем понад 20 років.

Аналіз показав, що жоден із двох згаданих птахів не був генетично пов’язаний зі своїм самцем. Таке явище має назву партеногенез. У птахів воно зустрічається вкрай рідко і тільки в тих видів, де самки рідко можуть знайти самця. У випадку каліфорнійських кондорів самки жили разом із самцями, але все одно відкладали самозапліднені яйця.

«Ми вважаємо, що наше дослідження виявило перший випадок довільного партеногенезу у виду диких птахів, де самка і самець живуть разом. Знову ж таки, на відміну від інших випадків партеногенезу у птахів, ці два випадки не можна пояснити відсутністю підхожого самця», — пояснює співавторка дослідження Синтія Штайнер із зоопарку Сан-Дієґо.

Каліфорнійські кондори вважаються одними з найбільших хижих птахів у світі: розмах їхніх крил може становити три метри, а вага до 12 кілограмів. Живуть ці птахи також довго — в середньому до 60 років.

Тисячі років тому каліфорнійські кондори були одними з найпоширеніших птахів у Північній Америці, але їх активно відстрілювали і, крім того, знищували природні місця їхнього мешкання. Так, до кінця 1980-х налічували менше ніж 30 цих птахів у світі.

Каліфорнійських кондорів проголосили видом, що вимирає, на федеральному рівні у 1967 році, а в штаті Каліфорнія у 1971-му. Відтоді їхню чисельність завдяки спеціальним програмам вдалося збільшити трохи більше ніж до 500 особин.

Автори нового дослідження вважають, що відкриття партеногенезу в каліфорнійських кондорів може мати вагоме значення для збереження цього рідкісного виду (хоча обоє народжених партеногенезом пташенят померли у дво- і восьмирічному віці). А ще — привернути увагу дослідників до можливих випадків самозапліднення в інших видів.