СБУ не має права відкидати свою відповідальність щодо розслідування справи Гандзюк — адвокатка

Служба безпеки України не має права відкидати свою відповідальність щодо розслідування вбивства радниці міського голови Херсона, активістки Катерини Гандзюк.

Про це у коментарі hromadske заявила адвокатка батька загиблої Євгенія Закревська.

«Через декілька днів після нападу, 3 серпня, було відкрите провадження і в СБУ також...Весь цей час, три місяці до смерті Каті вони мали можливість, звісно, що обмежену, не так як поліція, оскільки Нацполіція не передала провадження. Але СБУ і не намагалась отримати ці матеріали», — заявила адвокатка.

За її словами, справу Гандзюк рік тому було передано до СБУ.

«Рівно рік справа вже у СБУ з усіма матеріалами, які першочергово збиралися Національною поліцією в Херсоні. Була суттєво підсилена слідча група. Слідство вийшло на новий рівень. До цього моменту, все йшло до того, що виконавці, навіть без формулювання «замовний злочин», просто підуть до суду і ніхто вище не буде притягнутий», — пояснила Закревська.

Водночас, юристка підкреслила, що після оголошення підозри Владиславу Мангеру у лютому 2019 року, позитивних зрушень у справі не було.

Раніше повідомлялось, що ГПУ 30 жовтня передала СБУ провадження щодо правоохоронців у справі про вбивство Гандзюк.

У СБУ підтвердили, що замовників злочину проти радниці міського голови Херсона, активістки Катерини Гандзюк було декілька.

Також повідомлялось, що фінансування рідних підозрюваних у справі вбивства Гандзюк здійснювалося за вказівкою одного з підозрюваних організаторів злочину Олексія Левіна, який наразі перебуває у міжнародному розшуку.

Крім того, правоохоронці повідомили, що схема підпалу Олешківського лісу задля подальшої вирубки, про яку писала Гандзюк, розглядається, як один з ключових мотивів нападу на неї.

Нагадаємо 31 липня 2018-го херсонську активістку та радницю міського голови Катерину Гандзюк облили кислотою. Вона виконувала обов'язки керівника справами виконавчого комітету Херсонської міської ради. Жінка з опіками потрапила в реанімацію. 4 листопада Катерина Гандзюк померла в лікарні. Активісти та знайомі повідомили, що вона померла від розриву тромбу.

Напад на Гандзюк сколихнув українське суспільство.

Спершу поліція кваліфікувала злочин, як хуліганство, потім назвала умисним вбивством. Розслідування встановило підозрюваних виконавців та організатора злочину: Микиту Грабчука, Володимира Васяновича, В'ячеслава Вишневського, Віктора Горбунова і Сергія Торбіна. Вони визнали провину та пішли на угоду зі слідством, отримавши від 3 до 6 з половиною років позбавлення волі.

Підозрюваними співорганізаторами злочину, за даними слідства, є Ігор Павловський та Олексій Левін, а замовником — голова Херсонської облради Владислав Мангер.

Ігор Павловський перебував під вартою, втім нібито через погане самопочуття його відпустили під домашній арешт, а згодом взагалі залишили без запобіжного заходу. Олексій Левін утік ще на початку розслідування та зараз перебуває у розшуку. Владислава Мангера арештували, він вийшов під заставу та зараз носить електронний браслет. Справу щодо нього об’єднали зі справою Левіна та призупинили у зв’язку з розшуком останнього.

Рідні та друзі Катерини Гандзюк вважають, що до злочину причетні також ексочільник ОДА Андрій Гордєєв, його заступник Євген Рищук та правоохоронці, які допомагали тікати Левіну.