СБУ передала до суду cправу Семенченка. Його судитимуть за створення ПВК та теракт

Служба безпеки України завершила досудове розслідування та передала до суду обвинувальний акт щодо колишнього народного депутата Семена Семенченка. Йому закидають організацію незаконної приватної військової компанії.

Про це повідомляє пресцентр СБУ.

Слідчі встановили, що ексдепутат та інші організатори створили в Україні незаконне збройне формування військового типу. За даними СБУ, до нього входили переважно колишні військовослужбовці та учасники бойових дій. Члени формування проводили військовий вишкіл і мали на озброєнні вогнепальну зброю та вибухівку. Цю частину обвинувачення Семенченка завершили розслідувати ще у вересні.

Також правоохоронці заявили, що знайшли докази організації Семенченком терористичного акту в липні 2019 року. Тоді він вистрілив із ручного протитанкового гранатомета у будівлю, де розташовувалось ТОВ «Інформаційне Агентство “112-Україна”».

Обвинувальний акт стосується 9 людей — Семенченка та його 8 ймовірних спільників. Ідеться про такі статті Кримінального кодексу:

  • Караються позбавленням волі на строк до 10 років з можливою конфіскацією майнач. 2, ч. 3 ст. 260 — створення не передбачених законами України воєнізованих формувань або участь у їх діяльності;
  • Карається позбавленням волі до 12 років з можливою конфіскацією майнач. 2 ст. 258 — терористичний акт;
  • Карається позбавленням волі на строк до 7 роківч. 1 ст. 263 — незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами;
  • Карається обмеженням або позбавленням волі на строк до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 роківч. 2 ст. 333 — порушення порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю.

Справа «ПВК Семенченка»

24 березня СБУ та Офіс генерального прокурора заявили, що викрили незаконну приватну військову компанію (ПВК), яка діяла під прикриттям охоронних фірм і громадських організацій та укладала контракти з різноманітними групами з країн Близького Сходу.

Одним з організаторів ПВК правоохоронці назвали колишнього командира другого батальйону спеціального призначення «Донбас» Семена Семенченка. Йому оголосили підозру та спершу відправили під варту, потім відпустили під домашній арешт, а 26 липня знову взяли під варту.

За даними слідства, у 2018 році колишні бійці батальйону «Донбас» Семен Семенченко, Анатолій Виногродський, Євген Шевченко та Сергій Акимович створили у США компанію Donbass Battalion corporation. Вони планували отримати контракти на охоронну діяльність в Афганістані, Сирії та Іраку.

Анатолій Виногродський нібито познайомив Семенченка з інвестором із Казахстану Сергієм Борисенком, який виділив їм 1 мільйон доларів. На ці кошти вони знайшли земельну ділянку в селищі Сувид на Київщині, де організували базу для тренувань та зберігання зброї.

За даними слідства, Семенченко їздив до Іраку та Афганістану, намагався підписати там контракти, але не вдалося. Тоді вони з Виногродським створили ТОВ «Донкорп Україна» як українське представництво американської компанії та здійснювали діяльність ПВК уже на території України. Це, як запевняє слідство, — поза законом.

Теракт

У Києві в ніч на 13 липня 2019 року з гранатомета обстріляли будівлю телеканалу «112 Україна», який перебуває під санкціями. 14 травня 2021 року СБУ оголосила Семенченку підозру в організації цього обстрілу.

Там кваліфікували це як теракт та заявили, що він був здійснений під час виборчої кампанії до Верховної Ради та використаний представниками держави-агресора у гібридній війні проти України.

Зазначають, що для вчинення злочину Семенченко залучив двох учасників підпорядкованого йому збройного формування.

За версією слідства, за початковим задумом організатора, виконавці теракту мали придбати автомобіль, закласти в нього багато вибухівки, припаркувати біля будівлі телеканалу та у визначений час підірвати.

За словами представників СБУ, щоб приховати виконавців теракту, зловмисники вирішили обстріляти будівлю телеканалу з протитанкового гранатомета.

Автор: Маркіян Климковецький