Сербів, які воюють за «вагнерівців», після повернення додому арештують — Вучич
Президент Сербії Александар Вучич заявив, що сербських громадян, які воюють у лавах ПВК «Вагнер», після повернення до країни заарештують.
Про це він сказав в інтерв'ю Politico.
За його словами, сербські «вагнерівці» будуть заарештовані, коли повернуться додому та будуть у межах досяжності сербських установ. «У дружній країні так не вербують», — наголосив Вучич.
Вербування сербів
Голова сербської громадської групи Octobar Чедомір Стойкович раніше заявляв, що росіяни зараз активно вербують сербів на війну проти України. Зокрема, це робить і приватна військова компанія «Вагнер».
«Проте якби сербська розвідка працювала хоча б на 10%, як вона вміє, жоден серб на боці росії не воював би. Сербські спецслужби знають, хто наймає громадян Сербії, хто відправляє їх до Москви. І могли б це припинити. Проте в розвідці є хтось, хто підтримує цих людей (вербувальників — ред. ) та допомагає їм», — сказав Стойкович.
Також сербські та проукраїнські активісти подали позов проти ПВК «Вагнер» за звинуваченням у вербуванні сербів для участі у війні проти України. Вони вважають, що цьому, зокрема, сприяють посол росії в Белграді Олександр Боцан-Харченко й керівник державного агентства безпеки та інформування Сербії Александар Вулін.
«У нас є обґрунтовані підозри, що Вулін віддавав накази, директиви та вказівки про те, щоб не перешкоджати діяльності групи "Вагнера" в Сербії», — сказав Стойкович.
Законодавство Сербії забороняє участь громадян у війнах за кордоном. Декілька людей раніше навіть були засуджені за це.
російсько-сербські відносини
Сербія — прихильна до росії держава: згадки про неї постійно присутні в місцевих виданнях і на телебаченні. Між двома країнами існує безвізовий режим, проводяться спільні військові навчання, інтеграція культури. Між країнами дуже тісні економічні відносини, зокрема діє угода про вільну торгівлю. Детальніше про те, як діє російська пропаганда в Сербії та що там думають про Україну, ми розповідали тут.
З початку повномасштабної війни рф проти України Сербія, попри санкції ЄС, погодила з росією новий контракт на постачання газу, а президент Вучич заявив, що принципово не скасовуватиме авіарейси до рф. Водночас він заявив, нібито Україна та якась країна ЄС стоять за фейковими повідомленнями про «мінування» рейсів. У МЗС України ці звинувачення відкинули й назвали безпідставними.
Попри дружні стосунки з росією, влада Сербії прагне вступу країни до ЄС. 2009 року країна офіційно подала заявку на членство, а 2012-го стала кандидатом на вступ до ЄС. Зараз тривають переговори.