Перед поїздкою до Сербії мене попереджали: країна під сильним впливом Росії. Спершу здавалося, що через це ставлення до України буде негативним, можливо, навіть агресивним. Але Балкани — поле бою не з Україною, а Росії з Заходом.

Україну ж у Сербії люблять та вважають братньою державою — принаймні, десяток тих людей, яких мені вдалося зустріти. Таксисти з усмішкою розпитують про те, скільки у нас аеропортів, та чи зрозуміла мені сербська мова, люди по знайомству прихильно пригощають кавою. А потім розмова мимоволі переходить до Сполучених Штатів чи ЄС.

«Америка...Тільки гроші, гроші… Вони не друзі», – ламаною англійською (і частково сербською) розповідав один водій.

«ЄС тільки погіршує усе. Вони починають усе контролювати, а життя народу погіршується», — ділився один чоловік, чия дівчина жила в Хорватії, країні-членові ЄС.

Серед звичайного населення такі думки поширені, хоча журналісти та активісти дотримуються іншої позиції. За два тижні перебування у Сербії, навіть не читаючи ЗМІ, сам починаєш думати, що Захід і справді мало не чисте зло. А медіа тут відіграють величезну роль. Так вважає Вук Велебіт, політичний аналітик, який ретельно займається темою російського впливу в Сербії. З ним ми поспілкувалися про те, як і чому народжується маніпуляція у медіа, яка демонізує Захід та возвеличує Росію, а також що для цього робить Москва й навіщо їй це потрібно. Нижче — тези нашої розмови.

«НАТО та ЄС окупують Сербію, а Путін її врятує»

Росія яскраво присутня не лише в газетах, але й на телебаченні. Є кілька доволі проросійських і антизахідних таблоїдів. Основна ідея полягає у тому, що Росія врятує Сербію, Путін пришле зброю.

Натомість НАТО та ЄС начебто окупують Сербію. Коли ти читаєш сербські медіа, весь час тебе не покидає відчуття, що з Заходом триває певного роду війна, а Росія тут, аби захистити Сербію.

Моя гіпотеза полягає в тому, що ця пропаганда здебільшого народжується тут, у Сербії. Що це саме сербські редактори газет роблять її проросійською та з антизахідним наративом.

Двоє літніх етнічних сербів сидять у дворику біля ресторану на головній вулиці північної частини Косовської Митровиці, де проживає переважно сербське населення, 8 вересня 2018 року. На дверях висить плакат із зображенням російського президента Володимир Путіна. У сербському інформаційному просторі поширюють думку, що «Росія врятує Сербію, а Путін пришле зброю»
Фото:

EPA-EFE/DJORDJE SAVIC

«Люди вважають Росію найбільшим інвестором, хоча це не так»

Існує думка, що люди не сприймають ці [жовті] газети серйозно, а читають їх або щоб повеселитися, або тому, що вони коштують копійки. Вони продаються у будь-якому барі чи кафе. З іншого ж боку, я вважаю, що це має сильний вплив. Найкращим прикладом цьому будуть опитування громадської думки у Сербії. Коли людей запитують, хто, на вашу думку, є найбільшим донором Сербії? Вони кажуть, що це Росія. Але насправді найбільше сюди інвестує Європейський Союз, також Сполучені Штати, Японія.

«Боротьба проти фейкових новин не зовсім ефективна»

У сербській Конституції написано, що свобода медіа гарантована і що вони є вільними. Проте насправді це не так. Над медіа встановлений жорсткий контроль, особливо над тими телеканалами, що мовлять на національних частотах. Але є й газети, що перебувають під прямим контролем уряду. Журналістів, які намагаються робити об'єктивні історії та щось розслідувати, зазвичай придушує уряд.

Є кілька журналістських організацій, які ведуть боротьбу проти фейкових новин. Ви можете прочитати газету, а потім в Інтернеті перевірити, чи була ця інформація правдивою. Але люди, які читають ці газети, не будуть замислюватимся над тим, чи це фейкові новини. Я досить скептично ставлюся до впливовості цих організацій. Якщо за день людина читає кілька таких новин: потім важко їй довести, що вони були неправдивими, бо вона уже почала їм вірити.

Продавець овочів читає газету, поки очікує на покупців у передмісті Белграда, Сербія, 25 липня 2017 року
Фото:

EPA/KOCA SULEJMANOVIC

«Росія просто хоче тицьнути пальцем в око Заходу»

В Росії немає чіткої стратегії не лише тут, а й загалом на західних Балканах. Згадайте, коли Чорногорія долучалася до НАТО, або Македонія намагалася сформувати новий прозахідний уряд. Врешті-решт, Монтенегро таки увійшли до НАТО, в Македонії був новий парламент.

Гадаю, єдина ціль Росії на західних Балканах — це тицьнути пальцем в око Заходу, просто розхитувати ситуацію та грати на тому, що Сербія та регіон в цілому — жертва західного впливу, і що Захід — це погано, а Росія — хороша.

Вони усвідомлюють, що регіон економічно міцно поєднаний з ЄС, тому що близько 80% торгівлі країн західних Балкан відбувається з Євросоюзом. Водночас із Росією тільки 4%.

Вони розуміють, що навряд чи зможуть маніпулювати економікою, але знають, що люди тут прихильніші до Росії. Тож Росія може грати на історичних зв'язках, багато не інвестуючи, аби отримувати щось у відповідь.

Поділитись: