Сербія та Косово дійшли згоди щодо перереєстрації документів — Боррель
Сербія та частково визнане Косово змогли домовитися щодо перереєстрації документів та автомобільних номерних знаків. Через це відносини між країнами загострилися наприкінці липня.
Про це повідомив високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель у Twitter.
«Ми домовились. У межах діалогу за сприяння ЄС Сербія погодилася скасувати в’їзні/виїзні документи для власників косовських посвідчень, а Косово погодилося не запроваджувати їх для власників сербських посвідчень», — йдеться у повідомленні.
Боррель зазначив, що косовські серби зможуть вільно подорожувати між Косовом та Сербією, використовуючи свої ідентифікаційні картки.
«ЄС щойно отримав гарантії від прем’єр-міністра Косова Курті щодо цього. Ми вітаємо обох лідерів із цим рішенням та їхнє лідерство», — написав він.
Що передувало?
31 липня напруженість між Косовом та Сербією загострилася на тлі набуття чинності постанови косовського уряду про перереєстрацію номерних знаків та документів, які видавали в Сербії.
Косово оголосило, що для в’їзду на свою територію почне вимагати від громадян Сербії отримувати тимчасові посвідчення особи — так само як робить Сербія для осіб із косовськими документами. Сербія, яка не визнає незалежність Косова та вважає його своєю територією, не визнає і його права щодо реєстрації таких документів.
Етнічні серби на півночі Косова заблокували дороги біля прикордонних переходів «Брняк» та «Яріньє» — це два ключові пункти пропуску на кордоні з Сербією. Поліція Косова оголосила про закриття руху цими КПП, а на півночі держави пролунали сигнали тривоги та постріли.
На тлі заяви сербського депутата про необхідність «денацифікації Балкан» Міністерство оборони Сербії запевнило, що конфлікту між Збройними силами Сербії та поліцією Косова не було, а сербська армія «поки що не перетинала адміністративну лінію і жодним чином не заходила на територію Косова та Метохії».
Міжнародні сили з підтримки миру в Косові (KFOR) під керівництвом НАТО заявили, що моніторять ситуацію та готові втрутитись, якщо стабільність у регіоні опиниться під загрозою.
Пізніше влада Косова вирішила на місяць відкласти рішення, через яке протестують серби, за умови, що ті мають розібрати барикади до кінця доби.