Міжнародні сили з підтримки миру в Косові готові втрутитися у разі загострення ситуації

Міжнародні сили з підтримки миру в Косові (KFOR) під керівництвом НАТО моніторять ситуацію на півночі частково визнаної держави та готові втрутитися у разі, якщо стабільність у регіоні опиниться під загрозою.

Про це йдеться у заяві KFOR.

Там наголосили, що безпекова ситуація у північних муніципалітетах Косово загалом залишається напруженою. Командувач KFOR перебуває на зв'язку з представниками правоохоронних органів Косово та главою Міноборони Сербії.

У заяві йдеться, що НАТО підтримує нормалізацію процесу між Приштиною та Белградом через діалог. А Міжнародні сили з підтримки миру в Косові вдаватимуть для необхідних заходів для збереження безпеки у Косово, згідно з мандатом ООН.

Зазначимо, KFOR увійшли до Косово 11 червня 1999 року, через два дні після ухвалення резолюції Ради Безпеки ООН. Наразі Міжнародні сили поступово передають повноваження Косовській поліції та іншим місцевим органам влади.

У KFOR беруть участь 28 країн (зокрема і Україна), які відправляють своїх військовослужбовців У Косово працювати над підтримкою безпечного середовища та свободи пересування для людей. У Косово перебувають приблизно 4 тисячі військових та цивільного персоналу Міжнародних сил.

Що передувало?

Напередодні набуття чинності постанови косовського уряду, що стосуються виданих Сербією номерних знаків та документів, напруженість між Белградом та Приштиною загострилася.

Косово оголосило, що почне вимагати від громадян Сербії для в’їзду на свою територію отримувати тимчасові посвідчення особи — так само, як робить Сербія для осіб з косовськими документами. Сербія, яка не визнає незалежність Косово та вважає його своєю територією, не визнає і його права щодо реєстрації таких документів.

Президент Сербії Александар Вучич заявив, що поліція Косово вночі 31 липня почне блокуватиме в'їзд громадян з сербськими документами та вимагатиме переоформлення авто на косівські номери.

Вдень етнічні серби на півночі Косова заблокували дороги біля прикордонних переходах Берняк та Яріньє — це два ключові пункти пропуску на кордоні з Сербією. Поліція Косово оголосила про закриття руху цими КПП, а на півночі держави пролунали сигнали тривоги.

Міністерство оборони Сербії назвало інформацію про конфлікт Збройних сил Сербії та поліції Косово дезінформацією та наголосило, що армія Сербія «поки що не перетинала адміністративну лінію і жодним чином не заходила на територію Косово і Метохії».

Ввечері поліція Косово повідомила про звуки пострілів: деякі з них були спрямовані проти підрозділів поліції, але минулося без постраждалих.

Україна закликала сторони «утримуватися від дій, які можуть спровокувати насильство». Громадянам України рекомендують утриматися від відвідання південних районів Сербії та уникати місць масового скупчення людей. Для допомоги працюють гарячі лінії штабу на базі посольства України в Сербії: +381631113185 та МЗС України: +380442381588.

У разі подальшого загострення безпекової ситуації та блокування доріг на півдні Сербії українцям рекомендують використовувати пункти пропуску на кордоні з Північною Македонією.