Німеччина зупиняє сертифікацію газопроводу «Північний потік-2». Причина — в ситуації на сході України
Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що сертифікацію газопроводу «Північний потік—2» буде зупинено. Такі вказівки він надав Міністерству економіки і клімату країни.
Про це він сказав під час брифінгу 22 лютого, який транслює Der Spiegel.
Видання з посиланням на джерела в уряді пише, що Мінекономіки країни вже зупинило процес погодження суперечливого газопроводу «Північний потік-2».
У листі міністр Роберт Габек доручив Федеральному мережевому агентству, яке йому підпорядковується, відкликати первинно позитивний сертифікат, який є вирішальним для сертифікації трубопроводу.
Сертифікат, виданий попереднім урядом наприкінці жовтня 2021 року, стосується безпеки постачань природного газу Німеччиною. Згідно з листом, ситуація вже не є безпечною через обставини з ескалацією на сході України.
Der Spiegel пише, що Габек місяцями готувався до цього кроку. Загалом він нібито ніколи не погоджувався з точкою зору попередньої влади. За останні кілька тижнів він, мовляв, переконав канцлера Шольца та його партнера за коаліцією.
Протягом найближчих тижнів Федеральне міністерство економіки має намір детально вивчити вплив геополітичних подій та ситуації на сході України на безпеку постачань.
Реакція України
Доповнено о 14:11. Голова правління «Нафтогазу» Юрій Вітренко написав, що схвалює рішення Мінекономіки Німеччини відкликати офіційний висновок про те, що «Північний потік-2» не має впливу на безпеку постачання газу в Німеччині.
«Ми сподіваємося, що Мінекономіки подасть новий висновок, де буде чітко зазначено, що "Північний потік-2" несе загрозу для такої безпеки. Це буде підставою для регулятора відмовити в сертифікації цього газогону. "Нафтогаз" надавав відповідну аргументацію уряду Німеччини», — зауважив він.
Вітренко назвав таке рішення демонстрацією того, що Німеччина солідарна з Україною, зокрема з позицією щодо «Північного потоку-2», яку Україна доносила впродовж останніх місяців до нового уряду.
Що треба знати про «Північний потік-2»?
Газопровід «Північний потік-2» збудував російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. Роботи вже завершилися, і наразі триває процес сертифікації, якому намагається завадити Україна через великі безпекові ризики як для себе, так і для всієї Європи.
Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. Але в уряді Німеччини відповідали, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.
Росія після запуску газогону отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною значних доходів від транзиту газу.