Ще один рік за «Л/ДНР». Підсумки для Донецька та Луганська

Сьомий рік окремі райони Донецької та Луганської областей закінчують під контролем російських проксі «ДНР» та «ЛНР». За цей рік Кремль суттєво посилив економічний, політичний та ментальний вплив на ці території. Про підсумки 2021 року для тимчасово окупованих територій та прогнози на 2022-й розповідають наші партнери з видання «Новости Донбасса».

Два роки ізоляції

Майже стільки триває блокування роботи КПВВ угрупуванням «ДНР», яке вони пояснюють захистом від поширення коронавірусу. Дозвіл на пересування уже не один рік потрібно просити у так званого спеціального штабу. Єдиний пункт пропуску «Станиця Луганська», що дозволяє прохід без спецперепустки раз на місяць і з пропискою в Луганській області, — і той пішохідний. Тому подолання сотень кілометрів через Росію за кілька тисяч гривень в один кінець досі залишається єдиним способом проїзду для людей із Донецька. Фактично це просто ще одна вдала можливість відрізати людей від простору України.

За товарами та послугами люди зі зрозумілих причин тепер вирушають у російський Ростов.

І здавалося б, з'явився шанс на повноцінне відкриття КПВВ хоча б у період новорічних та різдвяних свят — цю ініціативу запропонували Росія та угруповання «Л/ДНР». Але ініціатива виявилася з каверзою. «Л/ДНР» зажадали визнання Україною російської вакцини «Спутник V» та документів про вакцинацію з печатками так званих «республік».

«Наші КПВВ відкрито з 20 листопада 2020 року. Вся їхня діяльність присвячена тому, щоб легалізувати так звані “Л/ДНР” у правовому полі України. Ми не визнаємо “Спутник”, натомість ми запропонували вакцинацію визнаними у всьому світі вакцинами, якраз на КПВВ з нашого боку. Зате пропхати папери щодо “Спутника” з печатками так званих “Л/ДНР” — на це їм клепки стало. Ще й ллють “крокодилячі сльози” про нещасних жителів Донбасу, не пропускаючи їх до нас на КПВВ, щоб ми могли їх вакцинувати та видати їм офіційні документи», — коментує ситуацію спікер української делегації у Тристоронній контактній групі Олексій Арестович.

Отже, відкриття КПВВ з боку «Л/ДНР» у новому році залишається сумнівною перспективою.

Більшість КПВВ на Донбасі продовжують залишатися закритимиПресслужба ДПСУ

Об'єднання «єдиних»

У році, що минає, стартувала ініціатива Кремля з об'єднання двох контрольованих нею угруповань «ЛНР» і «ДНР». Восени вони навіть підписали договір про створення єдиної так званої митної території та розвиток економічної інтеграції. Бойовики демонстративно демонтували блокпости на так званій межі між окупованими містами Луганської та Донецької областей. На цьому поки що процес об'єднання завершився, адже самі бойовики розуміють, що формальне об'єднання двох утворень у єдиний суб'єкт буде черговим порушенням Мінських угод.

«Кожне квазіутворення намагається грати якусь свою роль. Мультиплікуються витрати, зокрема і накладні на утримання цих територій. Тобто це для Росії невигідно, Росії було б простіше злити їх в одну якусь одиницю. З'єднання ЛНР і ДНР відбудеться тоді, коли Росія ухвалить для себе рішення повністю відмовитися від Мінського процесу», — вважає економіст, фінансовий аналітик Олексій Кущ.

Але експерти кажуть: подібне об'єднання — це лише вершина айсберга, все вказує на кардинальні зміни в економічній моделі окремих районів Донбасу, які можливі вже у новому році через російських бізнесменів.

Був Курченко, став — Юрченко

Скандально відомого українського олігарха-втікача Сергія Курченка, який «наглядав» за промисловістю в ОРДЛО від Москви, цього року замінили на іншого — російського бізнесмена Євгена Юрченка.

Його називають людиною, яка виконує функції антикризового менеджера для промисловості окупованого Донбасу. «Зовнішторгсервіс», що належав Курченку, з усіма підприємствами як на території ОРЛО, так і ОРДО віддали під управління Юрченку і перейменували на Південний гірничо-металургійний комплекс, змінивши також організаційно-правову форму. Раніше було ЗАТ, тепер "Зовнішторгсервіс" став товариством з обмеженою відповідальністю.

«Коли прийшов Юрченко із підприємцями, чиновники “Л/ДНР” розрахувалися. Завели справді якісь гроші на модернізацію промисловості, щось навіть запустили: Єнакіївський, Донецький, Алчевський металургійні заводи. Але проблема вугільної промисловості так і залишилася — 12 шахт цього року закрили, тобто це плюс до 40 шахт, які закрили минулого року. І це продовжиться. Наступного року буде закрито решту шахт, які вичерпали свої запаси», — розмірковує співзасновник «Східної правозахисної групи» Павло Лисянський.

Це все схоже на побудову нової економічної моделі, про яку говорить фінансовий аналітик Олексій Кущ. З великих міст на окупованих територіях створюватимуть агломерації, на промисловості яких і буде сконцентрований російський бізнес.

«Має бути одне мономістечко, тому що всю територію розвивати в рамках цієї моделі не вийде. Тільки у межах розвитку однієї чи двох агломерацій. В ОРДО виходить Донецько-Макіївська агломерація. Інші будуть у занепаді. Але 2022-й буде роком прихованого неформального демонтажу мінського процесу. І швидкість демонтажу мінського процесу буде пропорційною швидкості реалізації цієї економічної моделі на базі “Л/ДНР”. Реалізації цієї моделі сприятиме різке зростання цін на сировинні товари та напівфабрикати на світових ринках. Ціни на метал зростають, ціни на вугілля зростають і місцевий товар знаходитиме свого споживача», — вважає економіст Олексій Кущ.

Євген Юрченко (у центрі)«ДАН»

Плоди паспортизації

З 2019 року Кремль за спрощеною системою роздає російські паспорти жителям окупованих українських міст. Нині вже понад 700 тисяч українців отримали російське громадянство, проживаючи у Донецьку та Луганську. У 2021 році Кремль зміг нарешті скористатися результатами паспортизації, метою якої було залучення жителів ОРДЛО до онлайн-і офлайн-голосування на виборах до Держдуми РФ. Процедура зрештою була радше добровільно-примусовою, з організованими підвозами бюджетників та списками підприємств, із зобов'язанням голосувати на російських виборах. Так, розміщенням своїх дільниць для голосування на українських територіях Росія вкотре підтвердила свою причетність до окупації Донбасу та порушила Мінські угоди.

У новому році експерти віщують Донбасу поглиблення гібридної окупації. Але частина аналітиків вважає, що Кремль на папері не визнає цих територій, і включати їх офіційно до складу РФ, найімовірніше, теж не будуть, а за замовчуванням продовжуватимуться процеси, задані Кремлем минулого року. Частина ж експертів вважає визнання цілком ймовірним.

Авторка: Христина Терещенко, «Новости Донбасса». hromadske публікує матеріал за підтримки «Медіасети»