«Єдина Росія» отримає все. Як в «Л/ДНР» триває підготовка до виборів до Держдуми РФ

Жінка кидає бюлетень на виборчій дільниці під час «виборів» у Донецьку, Україна, 11 листопада 2018 року
Жінка кидає бюлетень на виборчій дільниці під час «виборів» у Донецьку, Україна, 11 листопада 2018 рокуAP

У Донецьку розгортається епохальна битва за реєстрацію нових громадян Росії на Єдиному порталі державних послуг — без цього не можна взяти участь у «Дистанційному електронному голосуванні» на прийдешніх виборах до Державної Думи РФ. Із політичною боротьбою і передвиборчою агітацією все вже дуже зрозуміло — в «Л/ДНР» панує лише партія «Єдина Росія», решті тут місця немає.

Наші колеги зі «Спектра» дослідили, як триває підготовка до виборів до російської Держдуми на непідконтрольних українській владі територіях, які сама Росія офіційно вважає Україною.

Голосування через інтернет

Із 17 по 19 вересня 2021 року в самопроголошених «республіках» Донбасу вперше відбудуться вибори до Держдуми РФ. Після тривалих розмірковувань повноцінні російські вибори в «ДНР» і «ЛНР» організовувати все-таки не будуть, але й масових виїздів на виборчі дільниці Ростовської області 600 тисяч власників російських паспортів теж не планується. Донецьк і Луганськ будуть голосувати на своїх гарних «виборчих дільницях», але в межах російського «Дистанційного електронного голосування» (ДЕГ).

«Виборчі дільниці» відкривають у школах, але не в усіх, і називатися вони будуть «інформаційними центрами» — в дні голосування там будуть російські прапори та все необхідне для якісної телекартинки, але не буде урн, виборчих комісій та російських виборчих бюлетенів. Натомість стоятиме ряд комп'ютерів, на яких «консультанти» допомагатимуть новим громадянам Росії дистанційно голосувати за кандидатів до Держдуми від Ростовської області на «Держпослугах».

«У нашому районі 17 шкіл, але під такі виборчі дільниці відібрали тільки 5 найбільших, — анонімно розповідає співробітник Петровської районної адміністрації Донецька. — За право брати участь у виборах школи навіть боролися — їм щонайменше по п'ять додаткових комп'ютерів за цією програмою подарують!»

До виборів обіцяють відкрити 255 таких «інформаційних центрів для громадян Російської федерації», перші 23 відкрилися в «ДНР» 26 липня.

Агітація із закликом оформити російський СНІОР на вулицях ДонецькаSpektr.Press

Валіза без ручки

У «ДНР» уже не перший місяць триває масова кампанія отримання новими громадянами Росії російських СНІОР, без яких неможливо зареєструватися на Єдиному порталі державних послуг (сайт «Держпослуги»). СНІОР для тих, хто не має російської прописки, громадян РФ із «ДНР» подібний до валізи без ручки — російські пенсії та інші соціальні виплати вони все одно отримувати не можуть, але без нього неможливо голосувати на виборах.

Задля проведення російських виборів в де-юре українському Донбасі й заради п'ятисот тисяч голосів за «Єдину Росію» в Донецьку і Луганську людям обіцяють невідомі золоті гори, незрозумілі проблеми й цілком конкретні 10 тисяч рублів (3 630 грн) на кожну дитину просто з 1 вересня.

Йдеться про одноразові виплати на дітей від 6 до 18 років відповідно до указу російського президента від 2 липня 2021 року, де справді написано про 10 тисяч рублів, які призначені для «громадян Російської Федерації, які проживають на території Російської Федерації».

Про те, що ДЕГ буде протестовано в семи експериментальних регіонах РФ ЦВК офіційно повідомила лише наприкінці травня 2021 року. Експериментальними стали міста Москва і Севастополь, Нижегородська, Ярославська, Курська, Мурманська і Ростовська області.

Джерела «Спектра», наближені до Адміністрації президента Росії, стверджують, що 600 тисяч нових виборців спочатку збиралися внести до виборчих списків Москви, але згодом, після очевидного непогодження мера Москви, все ж переміг варіант із Ростовом-на-Дону.

Для голосування через ДЕГ необхідний особистий кабінет на «Держпослугах», а щоб його відкрити, потрібен СНІОР. Щоб проголосувати, потрібно подати електронну заяву з 2 серпня по 13 вересня 2021 року. Роз'яснення про це опубліковане на офіційному телеграм-каналі ЦВК РФ, там же пояснюється, хто саме може скористатися дистанційною електоральною послугою. Окремим рядком там прописано:

«Громадяни РФ, які не мають реєстрації за місцем проживання на території РФ, які отримали громадянство в спрощеному порядку відповідно до указу президента РФ від 24 квітня 2019 року № 183».

Виходить, що про запуск ДЕГ у Москві офіційно було оголошено в травні. Але, як стверджують джерела в ідеологічному блоці «ДНР», перші наради про необхідність термінової агітації за отримання власниками нових російських паспортів СНІОР відбулися в Донецьку в грудні 2020 року. До січня був розроблений загальний план, а в березні масовим тиражем вийшов спеціальний випуск газети громадського руху «Донецька республіка» про користь і нагальну потребу термінового отримання СНІОР.

Скриншот сторінки газети громадського руху «Донецька республіка»

Завдання агітаторів було вельми витонченим — не можна було спричинити ажіотаж серед місцевих пенсіонерів. Адже СНІОР — це насамперед свідоцтво обов'язкового пенсійного страхування, а на російські пенсії жителі «ДНР» без прописки в Росії претендувати не можуть. Зрештою в газеті пояснювали, що реєстрація на «Держпослугах» дуже важлива, оскільки просуває інтеграцію з Росією і за певних умов дозволяє отримати мінімальний поліс медичного страхування, для якого реєстрація в РФ необов'язкова. А от російські пенсії отримувати поки не можна — про це навіть зробили окрему невелику нотатку зрозумілим людям похилого віку великим шрифтом.

Про майбутні вибори в Держдуму в грудні 2020 року на нарадах в «ДНР» виконавцям говорили — у самопроголошених «республіках» вже звикли виконувати будь-які розпорядження з Москви без зайвих обговорень.

А втім, темпи отримання СНІОР новими громадянами РФ виявилися помітно недостатніми, і до процесу долучилися всі «державні органи» і бюджетні організації. З кінця червня допомогою в оформленні стали займатися буквально в усіх бюджетних організаціях, самі СНІОР тоді давно вже видавали без виїзду з «ДНР», пакети документів поза чергою брали місцеві «міграційні служби».

На початку липня з відпусток були відкликані адміністратори шкіл, потім із відпусток спробували відкликати всіх класних керівників.

«Нам скинули на пошту дві таблиці, ми повинні були опитати батьків кожної дитини та всіх, хто живе з нею, разом із дідусями та бабусями, — розповідає вчителька однієї зі шкіл Калінінського району міста Донецька. — Ось є сім'я, у цій сім'ї скількись людей мають російський паспорт, СНІОР і (реєстрацію) "Держпослуги". Батьки кажуть: "Навіщо?" — але ми нічого не повинні пояснювати. Розумний сам зрозуміє — це для виборів!»

Учителі також повинні поширювати серед батьків інформацію про те, що всі, хто зареєструється на «Держпослугах», зможуть там само подати заявку й отримати до 1 вересня на кожну дитину «допомогу від Росії» — 10 тисяч рублів.

Як повідомило «Спектрові» джерело в «уряді ДНР», від липня отримання російських паспортів у пунктах видачі в Ростовській області також обов'язково супроводжується отриманням СНІОР і реєстрацією на «Держпослугах». Водночас співрозмовник «Спектра» чесно висловив сумнів, що належним чином зареєстрованих і політично активних громадян Росії в «ДНР» знайдеться до виборів понад 150 тисяч. Власне економічно активне населення «Л/ДНР» отримує російські документи, щоб виїжджати в Росію на заробітки.

Віктор Яценко та лідер партії «Справедлива Росія» Сергій Миронов у СевастополіВиктор Яценко/Facebook

Політична боротьба, якої немає

Передвиборча агітація та передвиборча боротьба закінчилися в «ДНР», так і не розпочавшись. Від зими самопроголошені «республіки» опрацьовувала партія «За правду!» Захара Прилєпіна, яка згодом об'єдналася заради виборів до Держдуми з партією «Справедлива Росія».

Прилєпін відкривав представництво партії в Донецьку й обіцяв провести в Держдуму відомих персонажів війни на Донбасі Сергія Завдовєєва з позивним «Француз», Ахру Авіндзба на позивний «Абхаз» і колишнього «міністра зв'язку ДНР» Віктора Яценка. Разом із самим Прилєпіним і політтехнологом Олександром Козаковим вся ця компанія з 2018 року не допускалася на територію «ДНР». Авінзба ж і взагалі сидів у в'язниці в рідній Абхазії.

До серпня 2021 року участь у парламентській кампанії разом зі «Справедливою Росією» сприятливо позначилася лише на «Абхазі» — його випустили з ув'язнення і, за інформацією джерел зараз він повернувся в Донецьк до полишеного там із 2014 року підконтрольного бізнесу та спонсорованої «героєм ДНР» місцевої Ліги КВК.

Прилєпін і Казаков протягом останніх пів року на жодному публічному заході «ДНР» не з'явилися. З Яценко ситуація складніша. Галасу накоїло повідомлення колишнього глави «ради безпеки ДНР» Олександра Ходаковського. Він анонсував появу в керівництві зареєстрованого в Південній Осетії ЗАТ «Внешторгсервис» (ВТС) людини Прилєпіна — Віктора Яценка.

«Серед майбутніх топменеджерів оновленого ВТС ми побачимо й відомі нам прізвища. Дехто, такі як колишній міністр зв'язку "ДНР" Яценко, цілком непогано зарекомендували себе на своїх теренах, поки їх не зняли під час "планової ротації"», — писав у своєму телеграм-каналі Ходаковський.

Яценка зняли не за «планової ротації», а зі скандалом і порушенням кримінальної справи за розтрату бюджетних коштів — це звичайна практика в «ДНР» щодо осіб, приїзд яких у Донецьк надалі небажаний.

«Нема Яценка в коридорах компанії, і навіть пошепки про це не йдеться!» — розповіло «Спектру» джерело в ВТС.

«Зламалися джерела в Ходаковського, схоже! Не буде тут нікого, крім "Єдиної Росії"», — пояснило своєю чергою ситуацію джерело в керівництві громадського руху «Донецька республіка».

І нарешті сам Віктор Яценко опублікував на своїй Facebook-сторінці як свідчення про свою реєстрацію кандидата в депутати в Держдуму від Севастополя. «Герой ДНР» родом із Херсона тему Донбасу для себе вимушено закрив — балотуватиметься в Криму.

Ігор Гіркін (Стрєлков) і Олександр Бородай у Донецьку, липень 2014 рокуСергей Ваганов/Spektr.Press

Із героїв минулих днів до виборів на непідконтрольних Україні територіях Донбасу допущений тільки «експрем'єр ДНР» Олександр Бородай, але його «Союз добровольців Донбасу» на цих виборах набрав до колаборації саме з партією «Єдина Росія».

15 липня 2021 року в Донецьку урочисто відбувся форум під назвою «Росія-Донбас: єдність пріоритетів», на який привезли представників «ЛНР», Абхазії та Південної Осетії, але не кандидатів у депутати від тих же «Справедливої Росії» та КПРФ.

Серед його учасників був і депутат Держдуми від «Єдиної Росії» Андрій Козенко. Колишній проросійський політик з українського Криму з 2014 року перебуває під міжнародними санкціями, і саме йому зазвичай довіряють робити в Донецьку неоднозначні заяви.

Головною подією форуму для місцевих стала обіцянка Козенка запропонувати ввести «спеціальну форму реєстраційного обліку мешканців "ДНР" і "ЛНР" із громадянством РФ, яка розв'язала б проблеми з відсутністю у них російської прописки».

Як відомо, без російської прописки громадяни Росії з «Л/ДНР» не мають доступу до базових державних і соціальних послуг РФ — пенсій, медичного страхування, отримання материнського капіталу тощо. Нові громадяни Росії з Донбасу отримують паспорти з кодом Псковської області та без реєстрації. Їхні паспорти, видані в спеціально відкритих відділеннях міграційної служби Ростовської області, не визнаються Україною.

Із цими паспортами, наприклад, не можна перетнути російсько-український кордон. З усім цим вантажем нові власники паспортів Росії з Донецька і Луганська небезпідставно досі називали себе громадянами РФ другого сорту.

Обережна «пропозиція» Козенка — поки головна передвиборча обіцянка «Єдиної Росії» для жителів Донбасу. Головна, але не єдина.

Від імені «Єдиної Росії» 28 липня і 9 серпня в Донецьк завезли другу і третю за 2021 рік партії вакцини — цього разу 86 і 90 тисяч доз однокомпонентної «Спутник-Лайт».

А ще, як стало відомо «Спектру» від своїх джерел, в середовищі співробітників уряду і громадського руху «Донецька республіка» поширили інформацію про те, що за допомогою «Єдиної Росії» в межах поглиблення інтеграції з Росією наступним кроком стане стрімке прискорення видавання російських паспортів — «до нового року» процедура нібито має тривати 5 днів — від подання пакета документів до отримання громадянства Росії.

Єпископ Новоазовський, вікарій Донецької єпархії Варсонофій на службі на честь «дня визволення Донбасу» у вересні 2020 року. Поруч «голова ДНР» Денис Пушилін, на задньому плані «голова народної ради ДНР» Володимир БідевкаПресслужба Дениса Пушиліна

Масовий вступ до «Єдиної Росії»

Місцеві члени руху «Донецька республіка» ще на форум 15 липня мали прийти з фотографіями і роздрукованими із сайту партії та заповненими анкетами — вступати до «Єдиної Росії» місцева партія влади почала відразу. А для жителів Донецька з російськими паспортами пункти прийому до «Єдиної Росії» з безкоштовним фотографуванням розгорнули в донецькому Парку культури і відпочинку імені Щербакова.

Про швидкий вступ до лав «Єдиної Росії» заявили колишній народний депутат України від КПУ і, як виходить, колишній комуніст і теперішній очільник «народної ради ДНР» Володимир Бідевка і «голова ДНР» Денис Пушилін.

Про підвезення виборців на пункти голосування в Ростовську область більше не йдеться, як кажуть джерела «Спектра» в ідеологічному блоці «ДНР», нині актуальніші організаційні наради про формування колцентрів та інших допоміжних структур для доступу до «Дистанційного електронного голосування» всім, хто має російський паспорт.

Найближчі тижні, імовірно, додадуть іще новин про підготовку голосування за «Єдину Росію» — інакше прийдешні вибори до Державної Думи РФ в Донецьку вже не називають.

Автор: Дмитро Дурнєв, Spektr.Press. hromadske публікує матеріал за підтримки «Медиасети»