Ще сімом дітям допомогли виїхати з окупації. Їхні сім'ї були свідками російських злочинів
З тимчасово окупованих частин Запорізької та Херсонської областей вдалося виїхати ще сімом дітям із батьками.
Про це розповів уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.
Омбудсмен наголосив, що дехто із сімей став свідком того, як росіяни мародерили будинки місцевих жителів, змушували брати російські паспорти, вчиняли насильство над українцями, примушували дітей навчатися у школі за канонами «руского міра». Сім’ї, де є хлопці-підлітки, боялися, що їхніх дітей згодом заберуть до російської армії.
Тепер вони — у безпеці, з ними спілкуються і допомагають представники Офісу уповноваженого, державні структури та благодійні організації, додав Лубінець.
«Попереду чимало роботи: відновлення документів, влаштування дітей у навчальні заклади та гуртки, пошуки роботи та інше», — розповів омбудсмен.
Він зазначив, що повернути дітей з окупації допомагали такі благодійні та громадські організації, як-от: «Благодійний фонд "Рокада"», «Вірний шлях — Харків», «Посмішка ЮА», «Голоси дітей», а також ЮНІСЕФ та Координаційний центр з розвитку сімейних форм виховання та догляду дітей.
Депортація українських дітей
Станом на початок квітня Україна підтвердила незаконне вивезення 19 546 дітей. 17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента росії володимира путіна та уповноваженої зі справ дітей рф марії львової-бєлової. Їх підозрюють у незаконному вивезенні українських дітей з окупованих територій до росії. А в липні 2023 року Офіс генерального прокурора розпочав розслідування участі білоруського Червоного Хреста в депортації українських дітей.
У разі депортації вас або вашої родини можна звернутися до Офісу омбудсмена:
- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
- на гарячу лінію: 0 800 501 720;
- за телефоном: 044 299 74 08.
Також у разі депортації дитини можна заповнити онлайн-форму заяви «Повідомити про зникнення/депортацію/примусове переміщення дитини» на сайті «Діти війни».