«Схеми» оприлюднили плівки, на яких посадовці говорять про крадіжку грошей на будівництві сховища ядерного палива
Журналісти «Схем» оприлюднили аудіозапис, на якому посадовці обговорюють зникнення частини коштів, які мали піти на зведення сховища відпрацьованого ядерного палива у Чорнобилі.
Про це пише «Радіо Свобода».
Журналісти нагадують, що посадовці «Енергоатому», який є замовником будівництва від держави, ще у грудні 2020 року казали про «майже 100% готовність» сховища відпрацьованого ядерного палива.
Однак тоді ж «Енергоатом» уклав непублічну угоду на 422 мільйони гривень із новим підрядником — компанією «КБР». Журналісти «Схем» кажуть, що зрештою «Енергоатом» у 2021 році перерахував цій фірмі понад 1 мільярд гривень.
Аудіозапис «Схем» стосується розмови 28 грудня 2020 року, у якій взяв участь чоловік, чий голос схожий на голос Миколи Божка — очільника «Атомпроектінжинірингу», який є підрозділом «Енергоатому».
«Ви ж розумієте, що гроші пішли, продані, сп…жені (вкрадені — ред.) і так далі. Треба знаходити інші джерела фінансування і причому їх треба якось узаконити. Як? Ми ще не зовсім розуміємо», — сказав Божко.
Посадовець заявляв, що у нього «є дірки», а також закликав не панікувати представників приватних фірм, які працювали на об'єкті.
«Ми будемо сильно напружуватися для того, щоб максимально вас витягти, тому що витягнувши вас, ми витягнемо себе», — сказав він.
Зокрема, Божко на аудіозаписі зізнається, що виділив нецільові кошти на систему радіаційного контролю. А все через те, що таку систему закупляли через попереднього підрядника, а тепер такі кошти виділили ще й фірмі «КБР».
Колишня ревізорка Держаудитслужби Наталія Заєць пояснила журналістам, що такий аудіозапис може свідчити не лише про нецільові кошти. «Тут дуже великий спектр кримінальної відповідальності — це службова недбалість, зловживання службовим становищем», — вважає вона.
Коли журналісти спробували отримати коментар Божка, той попросив звернутися до пресслужби. Там своєю чергою відповіді на запит «Схем» не надали.
Чому це важливо?
До 2021 року відходи з українських АЕС вивозилися для переробки та зберігання в Росію. Це коштувало «Енергоатому» 200 мільйонів доларів на рік. Тож у 2021 році уряд вирішив заборонитививозити відпрацьоване ядерне паливо в Росію.
Кабмін створив Державну програму поводження з відпрацьованим ядерним паливом до 2025 року. Програма передбачає, що ядерні відходи з трьох атомних електростанцій України — Рівненської, Запорізької та Южно-Української — найкраще віддавати на довготривале зберігання («відкладене рішення»), бо для їхньої переробки немає грошей і технічних можливостей.
За розрахунками «Енергоатому», це дозволить Україні забезпечити 160 робочих місць і подолати залежність від Росії в питанні атомної безпеки. Вартість реалізації програми оцінюють у понад 8,9 мільярда гривень. До 2025 року «Енергоатом» планує розробити стратегію поводження з відпрацьованим паливом до 2035-го.
Сховище палива почали поетапно вводити в експлуатацію у 2021 році. Наприклад, у листопаді туди відвезли першу партію з Рівненської АЕС.