Шестеро португальців подали до суду проти 32 країн через зміну клімату
Шість португальців подали позови проти урядів 32 країн через зміну клімату. Вони звинувачують держави в недостатніх діях і нездатності скоротити свої викиди парникових газів настільки, щоб досягти цілі Паризької угоди щодо обмеження глобального потепління.
Про це пише BBC.
Ця справа є першою у своєму роді, яку подали до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у Страсбурзі. Позови португальців стосуються всіх країн-членів ЄС, Великої Британії, Норвегії, росії, Швейцарії та Туреччини. Перше засідання у справі заплановане на сьогодні, 27 вересня.
Це може мати юридичні наслідки для залучених урядів. Суд може зобов'язати країни посилити свої кліматичні заходи шляхом скорочення викидів парникових газів і поступової відмови від викопного палива.
Позивачі віком від 11 до 24 років стверджують, що лісові пожежі, які відбуваються в Португалії щороку з 2017 року, є прямим наслідком глобального потепління. Вони кажуть, що їхні фундаментальні права людини, зокрема право на життя, приватне життя, сімейне життя та свободу від дискримінації, порушуються через небажання урядів боротися зі зміною клімату.
Португальці заявили, що вже зазнали «значних наслідків», особливо через надвисоку температуру в Португалії. Деякі з них страждають від екологічної тривоги, алергії та респіраторних захворювань, включаючи астму.
Ніхто з позивачів не вимагає матеріальної компенсації.
«Я хочу зелений світ без забруднення, я хочу бути здоровою. Я в цій справі, тому що я дуже переживаю за своє майбутнє. Я боюся, як виглядатиме місце, де ми живемо», — розповіла 11-річна Мар'яна.
Очікується, що адвокати, які представляють інтереси португальців, будуть стверджувати в суді, що поточна політика 32 урядів спрямовує світ на курс глобального потепління до кінця століття.
«Насправді це сигнал тривоги державам-членам, міжнародним організаціям, усім нам, хто має особливий шанс продемонструвати, що нам не байдуже, і що це не просто слова на папері. Це не просто поставити галочку і сказати, що ми за ту чи іншу резолюцію. Йдеться про зміну нашої політики», — комісарка Ради Європи з прав людини Дуня Міятович заявила ВВС.
Нагадаємо, за даними ООН, до 2035 року світ може перетнути температурну межу в 1,5°C, яку погодили в Паризькій кліматичній угоді.
Зазначимо, що ця угода передбачає зменшення викидів парникових газів і забезпечення того, щоб глобальні температури не піднялися більш ніж на 2 градуси вище доіндустріального рівня і цьому столітті, а також, слідкувати, щоб підвищення температури залишалося нижче 1,5 градуса.