Шмигаль попросив Єврокомісію посприяти «ранньому доступу» України до вакцин проти COVID-19
Прем’єр—міністр України Денис Шмигаль попросив президентку Європейської комісії Урсулу фон дер Ляєн «сприяти ранньому доступу» України до вакцинації. Раніше про схоже її просили 13 країн—членів ЄС.
Відповідний лист голова уряду надіслав 30 грудня, стверджує «Радіо Свобода» з посиланням на документ, який опинився в його розпорядженні.
У листі Шмигаль наголошує, що Україна може отримати вакцину від міжнародного фонду COVAX і в межах двосторонніх договорів із виробниками не раніше ніж у березні 2021 року. Прем'єр зазначає, що це пізніше, ніж Україна може собі дозволити.
«Такий підхід може призвести до певної ізоляції України щодо країн ЄС, зокрема тих, кордони яких межують з Україною. У зв’язку з цим ми потребуємо більш тісної взаємодії з ЄС та сприяння ранньому доступу громадян України до вакцинації», — ідеться в листі Шмигаля.
За його словами, така взаємодія стане важливим сигналом європейської солідарності «для нашого населення, наших друзів та опонентів».
Шмигаль додав, що для координації можливої передачі вакцини від ЄС та інших партнерів Україна створила спільну переговорну групу. Інформацію про її склад прем’єр обіцяє передати президентці Єврокомісії через дипломатів і закликає невідкладно провести переговори для планування можливих наступних кроків.
Інформацію про лист Шмигаля підтвердила УП його прессекретарка Ольга Куришко.
Підтримка країн-членів ЄС
Раніше стало відомо про схоже звернення до керівництва Єврокомісії від міністрів закордонних справ 13 країн Євросоюзу. Вони закликали посприяти країнам Східного партнерства, зокрема Україні, у доступі до вакцин проти коронавірусу.
Звернення підписали Болгарія, Хорватія, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Угорщина, Латвія, Литва, Польща, Румунія, Словаччина та Швеція.
Коли Україна отримає вакцину?
Як повідомляли у ВООЗ, Україна зможе отримати першу партію ліцензованої вакцини від COVID-19 у другому кварталі 2021 року. 16 мільйонів доз вакцини мають передати безкоштовно в межах співпраці з Фондом глобального доступу до вакцин проти коронавірусу (COVAX). В аптеках вакцина може з'явитися не раніше осені.
Також Україна має отримати 1,9 млн доз китайської вакцини, щодо поставки якої вже домовилося Міністерство охорони здоров’я. Але поки що ця вакцина не завершила останній етап клінічних досліджень. Також у МОЗ запевняють, що ведуть перемовини з іншими виробниками вакцини, але не розголошують, з якими.
У бюджеті на 2021 рік на вакцинацію населення заклали 2,6 млрд гривень. Яку саме вакцину закуповуватиме Україна, наразі невідомо.