Що відомо про забудовника, який подарував квартири постраждалим від вибуху на Позняках?

25 червня президент Володимир Зеленський вручив сертифікати на перші 12 квартир постраждалим від вибуху на столичних Позняках, що стався 21 червня. Він заявив, що житло придбала держава і що загалом постраждалі отримають 40 нових квартир. Що відомо про компанію-забудовника, чому квартири видані саме там, на яких юридичних підставах і чи може це бути пов’язано з місцевими виборами?
Подаровані президентом квартири розташовані у ЖК «Кришталеві джерела» на вулиці Метрологічній, 42. Це зовсім інший кінець міста відносно Позняків — за Великою кільцевою дорогою, біля парку Феофанія. Загалом комплекс має чотири черги, четверту ще добудовують.
«Забудовник безоплатно передав постраждалим від вибуху 21 червня в ЖК "Кришталеві джерела" 12 квартир», — так hromadske пояснили умови передання житла представники компанії «KSM-GROUP», яка є головним підрядником будівництва житлового комплексу. Наразі триває процедура оформлення зазначених квартир. Але що отримає сам забудовник, компанія відповідати відмовилась. Не дали роз’яснень на запит hromadske і в Офісі президента.
Що за компанія?
«KSM-GROUP» є головним підрядником будівництва ЖК, забудовником — ТОВ «Гідроінж-Буд». До складу компанії входять також ТОВ «Інжпроектсервіс», ТОВ «КСМ-Транс», ТОВ «Будсервіс». У травні 2015 року будівництво ЖК «Кришталеві джерела» було завершено, але передання квартир інвесторам розпочалося лише восени.
Керівниками «KSM-GROUP» є Валентина Сіра та Наталія Возна. Остання у реєстрах згадується як засновниця і керівниця ще 17 юридичних осіб, сім із яких — ОСББ у будинках, зведених її компанією на вулиці Метрологічній, а також є одним із засновників житлово-будівельного кооперативу «Академічний-10». Возна володіє будівельними компаніями «Альянсбудінвест», ТОВ «Компанія Агроекспорт», ТОВ «Навіум-2008» та активами у торгівлі та вантажних перевезеннях, а також разом з Арсенієм Копистирою володіє ТОВ «Інтербуд ТМ» — замовника багатоповерхівок на місці дослідницької станції «Феофанія», що межує із ЖК «Кришталеві джерела». Арсеній Копистира, співвласник компанії-замовника будівництва, також є уповноваженою особою згадуваною раніше ТОВ «ФК Прайм». Брат Арсенія Копистри Сергій є співвласником компанії «Гідроінж-буд», яка виступала замовником ЖК «Кришталеві джерела».
За інформацією «Європейської правди» співзасновником ТОВ «Гідроінж-буд» свого часу був Олександр Сівкович. Його син Володимир Сівкович був заступником голови РНБО за президентства Януковича. Він є фігурантом справи щодо розгону Майдану й наразі перебуває в розшуку. Водночас компанія-забудовник цю інформацію спростовує. «Володимир або Олександр Сівковичі ніяк не причетні до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гідроінж-буд», — зазначили у забудовника на наш інформаційний запит.
Чия земля?
У Реєстрі речових прав на нерухоме майно зазначено: земля, на якій будували ЖК, належить Національній академії наук, що віддала її в користування ТОВ «Гідроінж-Буд» і «Інтербуд ТМ». Ці компанії й отримали Містобудівні умови і обмеження (ДУО) на проектування будівництва. А ТОВ «Інтербуд ТМ» був інвестором розробки Детального плану території (ДПТ), який, власне, і зробив можливою масштабну забудову Голосіївського району.
Якщо роботи проводяться на державній землі, забудовник зобов’язаний за кожну чергу віддати певний відсоток квартир або суму грошей. «Якщо відбувається будівництво на державній землі, то забудовник укладає з відповідним відомством договір. У ньому зазначено, що 5-7% збудованих потужностей має переходити у володіння державних структур. Тож виходить, що саме цими потужностями скористався президент», — пояснив юрист Іван Кудояр, який спеціалізується на операціях із нерухомістю.
Про те, як у Києві узаконюють незаконні забудови шляхом внесення змін до детальних планів територій (ДТП) за сприяння чиновників Київської міської ради, дивіться в нашому матеріалі.
У довідці з Реєстру речових прав на нерухоме майно зазначено, що наразі власником землі є держава в особі Київської державної адміністрації. Однак у КМДА нам сказали, що не причетні до передання 12 квартир і все оформлення відбувалося через Офіс президента.
Скандали довкола забудовника
Із 2016 року довкола компанії точаться скандали — деякі інвестори заявляли, що заплатили гроші, але не отримали квартир. «Співробітники ТОВ "Холд-Груп" — афілійованої компанії з обслуговування житлового комплексу, змушували під загрозою невидачі квартири підписати окрім акта приймання-передачі квартири ще й договір із ТОВ "Холд-Груп" та довіреність на працівника забудовника для реєстрації прав власності. При цьому екземплярів цих документів інвестору не видавали, і він залишався без жодних документів, які б підтверджували належне виконання договору», — розповів hromadske один з інвесторів Антон Григор’єв. За його словами, він підписав документи лише про прийняття квартири, а через місяць отримав від ТОВ «Фінансова компанія Прайм» (яку називають управителем фонду фінансування будівництва комплексу «Кришталеві джерела» — ред.) перший конверт із двома пустими аркушами, за якийсь час — ще один такий конверт. А ще через місяць їхня квартира була продана іншій особі.
«І "зовсім випадково" ця людина є головою ОСББ одного з будинків ЖК "Кришталеві Джерела". За деякий час, упродовж судового провадження, реєстратор у Вінницькій області зняв судові заборони на продаж квартир, і квартири були знову перепродані. Власником нашої квартири став директор компанії-забудовника ТОВ "Гідроінж-Буд"», — пояснив Григор’єв, надавши відповідні документальні підтвердження.
Він відмовився підписувати договір із ЖЕКом через нібито жорсткі умови для мешканців: система штрафів не фіксована, будь-які ремонтні роботи в квартирі можна проводити тільки з письмового дозволу обслуговувальної компанії, необхідно повідомляти про своє місце перебування тощо.
«Упродовж останніх років у ЖК "Кришталеві джерела" придбали квартири та нежитлові приміщення близько 5 тисяч інвесторів. Із цієї кількості угод відбулось 2 відкріплення довірителів від закріплених об’єктів інвестування через порушення ними процедури, передбаченої чинним законодавством. Законність цих відкріплень установив Верховний Суд України в постанові від 03 жовтня 2018 року у справі №752/21249/15-ц. Станом на сьогодні судові процеси тривають», — відповіли в ЖК «Кришталеві джерела».
Не вбачає ознак шахрайства у конфлікті й Іван Кудояр. «Приміром, вводиться в експлуатацію одразу сто квартир, на сто квартир потрібно оформити документи. З відділу супроводу починають телефонувати усім інвесторам — прийдіть, отримайте документи. Але є таке поняття, як "загубленці" — вони поїхали в інше місто, забули, що придбали квартиру, чиновник, який не поспішає світити це житло, сімейні проблеми. І, звісно, забудовник каже — "Якщо ти не хочеш забирати у нас квартиру, нам що 10 років за тобою бігати? Ми можемо її залишити собі". І це прописано в договорі», — пояснює юрист Іван Кудояр. Утім, він наголошує, що забудовник у такому разі зобов’язаний повернути гроші. Потерпілий Григор’єв запевняє, що грошей йому не повернули.
Друга історія із забудовником пов’язана з несплатою податків. У судовій ухвалі 2018 року засновник ТОВ «ФК Прайм» (управитель фонду фінансування будівництв ЖК) Арсеній Копистра в 2016 році отримав гроші від фізичних осіб та забудовника ЖК «Кришталеві джерела» ТОВ «Гідроінж-Буд» як оплату за договорами про передачу прав та обов'язків про участь у фондах фінансування будівництва низки житлових комплексів м. Києва. Але він ухилився від сплати податку на доходи фізичних осіб на понад 5 мільйонів гривень. За даними «Стоп корупції», тестем Арсенія Копистири є Михайло Вербенський, який у 2014-2015 роках очолював Головний штаб МВС України, у 2015-2018 роках був директором Департаменту моніторингу та організаційно-інспекторської роботи МВС України, а в 2018 році — членом Центральної виборчої комісії.